"Krzyż jest sprawdzianem człowieczeństwa"

"Krzyż jest sprawdzianem człowieczeństwa"
(fot. Kyle Taylor/flickr.com/CC
KAI / psd

- Krzyż drugiego człowieka jest sprawdzianem mojego człowieczeństwa - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży po diecezji kaliskiej. Homilię wygłosił kard. Joachim Meisner z Kolonii.

Symbole Światowych Dni Młodzieży powitano w niedzielny wieczór przed katedrą pw. św. Mikołaja w Kaliszu. Krzyż i ikonę Matki Bożej młodzież uroczyście wniosła do świątyni. W słowach powitania proboszcz katedry wskazał, że krzyż święty pielgrzymujący po wszystkich kontynentach świata przypomina człowiekowi, że jest Bóg, że Bóg jest miłością, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym.

- Krzyżu Chrystusa witaj w Kaliszu, w prastarym grodzie nad Prosną, witaj w tej czcigodnej świątyni, której początki sięgają czasów księcia Bolesława Pobożnego i jego żony bł. Jolanty. To ona rozmiłowana w rozważaniu męki Chrystusa przykładem swojego życia już wtedy uczyła naszych praojców miłości do krzyża - mówił ks. prał. Adam Modliński.

Homilię wygłosił kard. Joachim Meisner, który organizował w 2005 r. Światowe Dni Młodzieży w Kolonii. Wspomniał swoją wizytę w klinice u chorego papieża Jana Pawła II w 2005 r. - W ostatnich dniach pobytu św. papieża Jana Pawła II w klinice Gemelli poprosił, żebym go odwiedził. Leżał obolały w swoim łóżku, widać było, że bardzo cierpi, już miał w gardle rurkę do oddychania i ciężko mu było. Takim cichym głosem spytał mnie: "czy wy czekacie jeszcze na mnie w Kolonii?". A ja pochyliłem się nad nim, chwyciłem go za ręce i powiedziałem: "Ojcze Święty dopiero puszczę ręce Ojca Świętego, kiedy mi obieca, że przyjedzie do Kolonii". Papież uśmiechając się powiedział: "przyjadę, ale jak, to zadecyduje Ten u Góry" - wspominał emerytowany metropolita Kolonii, który podkreślił, że podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii obecni byli dwaj papieże, czyli św. Jan Paweł II z nieba i Benedykt XVI.

Stwierdził, że krzyż to jest znak plusa, który powstał z ziemskiego minusa poprzez działalność Chrystusa z kierunku nieba do ziemi. - Krzyż powoduje w naszym świecie odnowienie wiary. Młodzież przyniosła krzyż do katedry w Kaliszu podobnie jak ci dwaj uczniowie, którzy towarzyszyli Chrystusowi w drodze do Emaus. Tam Jezus przełamał chleb przed ich oczyma i wtedy otworzyły im się oczy. Całej młodzieży w Polsce i na świecie życzę, aby mieli takie doświadczenie, jak uczniowie z Emaus. Będą im darowane otwarte oczy i gorące serce - zaznaczył hierarcha.

Przed błogosławieństwem pasterskim bp Edward Janiak zachęcał wiernych, aby zatrzymali się przy krzyżu. - Jeżeli chcesz spotkać Boga, trzeba zatrzymać się przy krzyżu, obojętnie na jakim etapie jesteś w życiu: ucznia, studenta, urzędnika, czy doczekałeś już emerytury - mówił biskup kaliski.

Bp Janiak wskazywał, że krzyż jest sprawdzianem człowieczeństwa. - W krzyżu znaleźć można sens naszego cierpienia. Cierpienie jest tak codzienne jak miłość, radość, przyjaźń. Cierpienie należy zaakceptować, może nawet pokochać. Możemy stanąć pod Jezusowym krzyżem i porównać nasze twarze i słowa. Cierpienie uszlachetnia - powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zachęcał do niesienia krzyża bliźniego. - Krzyż bliźniego nieraz jest cięższy aniżeli nasz. Każdy krzyż jest zadany wszystkim. Drodzy bracia i siostry, albo go poniesiemy razem, albo zostawimy kogoś pojedynczo z tym ciężarem. Krzyż drugiego człowieka jest sprawdzianem mojego człowieczeństwa. Niosąc go okazujemy miłość do Pana Boga. Zachęcam, abyśmy znaleźli czas i choćby duchowo stanęli przy krzyżu, nabrali mocy i siły do dźwigania nie tylko osobistego krzyża, ale żebyśmy oczyma wiary popatrzyli na tych, którzy są wokół nas - zaznaczył bp Janiak.

Przed krzyżem w katedrze będą modlić się: dzieci, młodzież, rodzice, chorzy, starsi, niepełnosprawni, a także kapłani, którzy przybędą w poniedziałek na Dzień Świętości Życia Kapłańskiego. W południe krzyż zostanie uroczyście przeniesiony w procesji do Sanktuarium św. Józefa, gdzie Mszę św. będzie celebrował kard. Joachim Meisner. Następnie przy krzyżu czuwać będą wierni, a o godz. 20.00 odbędzie się procesja z krzyżem ulicami miasta do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.

Symbole Światowych Dni Młodzieży będą nawiedzać parafie diecezji kaliskiej do 18 maja. Zakończenie peregrynacji będzie miało miejsce w Koźminku, stamtąd krzyż i ikona Matki Bożej udadzą się do diecezji włocławskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Krzyż jest sprawdzianem człowieczeństwa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.