Ks. Adrian Put przyjął święcenia biskupie. Jest nowym biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Ks. Adrian Put przyjął święcenia biskupie. Jest nowym biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
Bp Adrian Put przyjął dziś święcenia w konkatedrze w Zielonej Górze (fot. Facebook/@DIEC.ZG)
KAI/mk

Ks. Adrian Put otrzymał dziś święcenia jako nowy biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jego biskupie zawołanie brzmi: "In unum congregare" ("Zgromadzić w jedno").

Uroczyste święcenia biskupie odbyły się w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. Głównym konsekratorem był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

DEON.PL POLECA
- Twoja posługa biskupia musi więc wzorować się i inspirować na stylu życia Tego, który „nie przyszedł, aby Mu służono, ale aby służyć i oddać swe życie na okup za wielu” - mówił w homilii ordynariusz zielonogórsko-gorzowski bp Tadeusz Lityński. - Wymagać to będzie od ciebie nieustannego upodabniania się do Jezusa, pozostawania z Nim w zażyłości, tak, aby być zawsze Jego żywą ikoną. I na wzór Jezusa nie tylko powinieneś, ale musisz być człowiekiem modlitwy, być nią sam przesycony i obejmować nią każdego człowieka. Duchowa i modlitewna więź z Chrystusem winna zawsze być dla ciebie źródłem, z którego wypływa wszelkie działanie - mówił bp Lityński.

- Potrzeba, abyś był biskupem mocnej i niezachwianej wiary, ale także biskupem o ludzkiej wrażliwości, zatroskanym o najsłabszych. Ten ludzki wymiar będzie szczególnie oceniany w relacjach z ludźmi słabej wiary i niewierzącymi. Od Ciebie jako biskupa będą oczekiwać wierzący, ale także niewierzący wiarygodnej postawy - zachęcał bp Lityński.

Adrian Put urodził się w 1978 r. w Szczecinie. W 1990 r. z rodziną przeprowadził się do Gorzowa i zamieszkał w parafii pw. Chrystusa Króla. Angażował się jako ministrant i lektor oraz formował w Ruchu Światło-Życie. Po ukończeniu zielonogórsko-gorzowskiego WSD w Paradyżu przyjął święcenia kapłańskie 22 maja 2004 r. w gorzowskiej katedrze z rąk bp. Adama Dyczkowskiego. Następnie pracował jako wikariusz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku (2004- 2009) i Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie (2009-2011).

W 2011 r. został redaktorem "Aspektów", diecezjalnej edycji tygodnika katolickiego "Niedziela", i pomocniczym duszpasterzem młodzieży ds. Ruchu Światło-Życie, mieszkając jako rezydent w zielonogórskiej parafii pw. św. Józefa Oblubieńca. W 2015 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych w specjalności historia Kościoła i został proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze.

Od 2021 r. kieruje parafią konkatedralną pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. Powierzono mu także funkcje moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie, Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji i filii poznańskiej Ruchu Światło-Życie. Należał też do Diecezjalnej Rady ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, Komisji Liturgicznej i sekretariatu I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Kieruje Diecezjalnym Ośrodkiem Katechumenalnym. Jest kanonikiem honorowym Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi i zastępcą moderatora Unii Kapłanów Chrystusa Sługi, wspólnoty kapłańskiej Ruchu Światło-Życie.

28 czerwca papież Franciszek mianował ks. kan. Puta biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ze stolicą tytularną Furnos Minor.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Ks. Adrian Put przyjął święcenia biskupie. Jest nowym biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.