Ks. Andrzej Pakuła ponownie generałem marianów

Ks. Andrzej Pakuła ponownie generałem marianów
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Ks. Andrzej Pakuła MIC został dziś wybrany przełożonym Generalnym Zgromadzenia Księży Marianów na drugą kadencję. Wyboru 52-letniego kapłana dokonała obradująca w Rzymie kapituła generalna.

Ks. Pakuła jest 39. następcą św. Ojca Stanisława Papczyńskiego - kanonizowanego w ubiegłym roku założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Ks. Andrzej Pakuła MIC (ur. 1964 r.) wstąpił do Zgromadzenia w 1984 roku, 7 lat później przyjął święcenia kapłańskie. W macierzystej prowincji pełnił m.in.: przełożonego domu seminaryjnego, wykładowcy teologii duchowości, w latach 1999-2005 sprawował urząd przełożonego Prowincji Opatrzności Bożej w Warszawie. W roku 2009 uzyskał stopień doktora teologii na podstawie rozprawy "Duchowość zakonna według Stanisława Papczyńskiego i wczesnej tradycji marianów". 
W lutym 2011 roku został wybrany przełożonym generalnym zgromadzenia, przejmując tę funkcje po ks. Janie Mikołaju Rokoszu. Dziś ks. Pakuła został wybrany generałem na kolejną sześcioletnia kadencję.
Zgromadzenie Księży Marianów założył pod koniec XVII w. bł. Stanisław Papczyński. Celem zgromadzenia było szerzenie czci do Najświętszej Maryi Panny, pomoc proboszczom w ewangelizacji, zwłaszcza ludzi niewykształconych, modlitwa za zmarłych.
Istnienie zgromadzenie było zagrożone po Powstaniu Styczniowym, gdy władze carskie zlikwidowały klasztory, a zakonników zwiozły do jednego domu w Mariampolu. Właśnie tu miał kontakt z ostatnim marianinem, o. Wincenty Sekowskim, bł. Jerzy Matulewicz, który złożył śluby zakonne i odnowił zgromadzenie, zmieniając jego konstytucje.
Obecnie zgromadzenie liczy ok. 600 członków. Zakonnicy pracują w 18 krajach na 6 kontynentach.
Marianie są najstarszym istniejącym do dziś powstałym na ziemiach polskich, męskim zgromadzeniem zakonnym. Pracują w kilkunastu krajach świata, m.in. Brazylii, USA, na Filipinach, Kazachstanie, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem "Za Chrystusa i Kościół".
W Polsce, oprócz parafii, aktywność marianów to m.in. prowadzenie sanktuariów maryjnych (w Licheniu i Stoczku Warmińskim), działalność wydawnicza, naukowa, specjalistyczna, w tym prowadzenie hospicjów dla umierających i poradni dla osób uzależnionych, w tym Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ks. Andrzej Pakuła ponownie generałem marianów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.