Ks. Di Noto: 20 mln dzieci ofiar nadużyć seksualnych w Europie

Ks. Di Noto: 20 mln dzieci ofiar nadużyć seksualnych w Europie
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
KAI / vaticannews.com / ml

Założyciel włoskiego stowarzyszenia "Meter", która od 23 lat niesie pomoc ofiarom nadużyć i wszelkich form wykorzystywania podkreśla, że wykorzystywanie małoletnich jest zjawiskiem globalnym i tylko w Europie dotyczy ok. 20 mln osób

Specjalna modlitwa napisana przez ofiary nadużyć seksualnych będzie towarzyszyła tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. We Włoszech jego obchodom będzie towarzyszyło hasło "TutelAmi", czyli "Chroń miłością", a uczestnicy obchodów wezmą udział w modlitwie "Anioł Pański" z papieżem Franciszkiem.

Założyciel włoskiego stowarzyszenia "Meter", która od 23 lat niesie pomoc ofiarom nadużyć i wszelkich form wykorzystywania podkreśla, że wykorzystywanie małoletnich jest zjawiskiem globalnym i tylko w Europie dotyczy ok. 20 mln osób. "Jest to zjawisko dotykające całego społeczeństwa, a nie - jak to się często próbuje przedstawiać - wyłącznie ludzi Kościoła, tym bardziej ważne jest udzielanie wsparcia ofiarom. O doświadczonym nadużyciu nie da się zapomnieć, ono stanowi część dalszego życia, ponieważ powoduje, że nadużycie zabija jakąś część serca ofiary" - podkreśla ks. Fortunato Di Noto.

Włoski kapłan wskazuje na wagę tego, że modlitwę na tegoroczny Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci napisały właśnie osoby, które same doświadczyły takiego dramatu. Jej tekst trafi do wszystkich krajów Europy. "Z własnego doświadczenia wiem, że poranione ofiary nie obwiniają Kościoła, ale konkretnych ludzi. Szczególny żal mają do tych, którzy ich nie chcieli wysłuchać i udzielić im wsparcia. Zdecydowane działania ostatnich papieży w walce z pedofilią pokazują, że pomoc ofiarom i troska o ochronę nieletnich nie stanowią jedynie przejściowej mody, ale są stałym zaangażowaniem Kościoła" - podkreśla ks. Di Noto.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Di Noto: 20 mln dzieci ofiar nadużyć seksualnych w Europie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.