Ks. Grzegorz Strzelczyk do swoich parafian: obejrzyjcie film Sekielskich, ale unikajcie angażowania się w spory

Ks. Grzegorz Strzelczyk do swoich parafian: obejrzyjcie film Sekielskich, ale unikajcie angażowania się w spory
(fot. Michał Lewandowski)
4 miesiące temu
facebook.com / jb

"To będzie bolesne i gorszące. Ale jeśli mamy sobie poradzić z wyczyszczeniem struktur kościelnych z nadużyć, to musimy zacząć od zmierzenia się z bolesną prawdą" - napisał.

Ksiądz Grzegorz Strzelczyk, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tychach postanowił poinformować swoich parafian o sobotniej promocji filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

Napisał do nich tak:

Drodzy, zapewne już do Was dotarło, że na sobotę 16.05.2020 o 10.00 planowana jest premiera filmu dokumentalnego braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" poświęconego tuszowaniu nadużyć seksualnych dokonywanych przez duchownych (dalszy ciąg "Tylko nie mów nikomu"). W internecie zapewne będzie burza "za" i "przeciw". Bardzo was proszę: unikajcie angażowania się w próżne spory. Natomiast obejrzyjcie film (będzie dostępny na tym kanale).

To będzie bolesne i gorszące. Ale jeśli mamy sobie poradzić z wyczyszczeniem struktur kościelnych z nadużyć, to musimy zacząć od zmierzenia się z bolesną prawdą, że nie zawsze struktury te (i konkretni ludzie w ich ramach) działają jak należy. W filmie pojawi się zapewne wątek "wszyscy wiedzieli - nikt nie reagował". To niestety mechanizm, który czyni ofiary bezbronnymi nie tylko w kościelnym kontekście - podobnie dzieje się w rodzinach i innych środowiskach, gdzie wykorzystanie się zdarza. Dlatego musimy być świadomi istnienia problemu i gotowi do reagowania.

Przypominam, że w naszej diecezji obowiązują dostępne tutaj zasady ochrony dzieci i młodzieży (byłem przewodniczącym zespołu, który opracował ten dokument).

Wpis pierwotnie ukazał się na Facebooku:

* * *

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych. Otwarty jest również na wszystkich, dla których te grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary. Inicjatywę tworzą świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła. Dyżury telefoniczne pełnione będą regularnie w każdy wtorek w godzinach 19.00–22.00 przez odpowiednio przygotowane osoby. Rozmowy prowadzone są anonimowo, bezpłatnie, cierpliwie i dyskretnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
14,94 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Ks. Grzegorz Strzelczyk do swoich parafian: obejrzyjcie film Sekielskich, ale unikajcie angażowania się w spory
Komentarze (15)
MK
Marta Kłos
21 maja 2020, 08:40
Potrzeba takich filmów bo tuszowanie krzywd to wielkie zło
AK
~andrzej kołodziejczyk
20 maja 2020, 15:58
prawda jest przede wszystkim taka: to nie ksiądz stał się pedofilem, ale pedofil stał się księdzem i dopóki władze kościelne tego nie zrozumieją to niewiele się zmieni, bo wciąż tacy zboczeńcy będą kształcić się w seminariach. Nie można w tym przypadku ratować statystyki, bo okrutnie się to zemści
MM
~memento mori
16 maja 2020, 13:01
Ten film raczej powinien zobaczyć każdy katolik . A nie film Sekielskiego gdzie gdy pokazuje się wizerunki świętych i Matki Bożej , jednocześnie slyszy się obleśne i wulgarne słowa , celowo. "Luter i rewolucja protestancka" https://gloria.tv/post/6vonZhCJuweD4F2ns47EuynBJ
TS
~Taki Sobie
16 maja 2020, 18:43
A, że w otoczeniu tych obrazów świętych i matki Boskiej takie rzeczy się dzieją to dla Ciebie nie jest obleśne? Obrazami się bardziej przejmujesz, niż skrzywdzonymi ludźmi? A co do Lutra, fakt przegiął ostatecznie, a nie miał racji jak próbował coś zrobić z tym kupczeniem relikwiami, nie miał racji z tymi mszami na czas byle więcej za pieniądze? Nie opieraj wiedzy na jednym filmie, poczytaj.
JM
~Jaga Miś
15 maja 2020, 16:05
Kto daje "łapkę w dół" pod takim mądrym tekstem? Kim jesteście ludzie? Czemu się sprzeciwiacie? Mierzeniu się z prawdą? Oczyszczeniu Kościoła? Odwadze? Nie rozumiem. I bardzo się boję, że jesteście osobami duchownymi. Jak mam przekonać dzieci, że warto być w Kościele jak widzą coś takiego? Bierzecie za to odpowiedzialność?
MM
~marian maxymowicz
16 maja 2020, 13:51
chyba każdy ma prawo myśleć samodzielnie, widać że rodzi sprzeciw myśleniu na zamówienie
WP
~Wnioskujący Poprawnie
15 maja 2020, 14:53
Kto Sekielskiemu dał moralne prawo bawić się w sędziego i oskarżyciela zarazem i po co księża w ogóle wykazują zainteresowanie jego osobą. Przecież wiemy wszyscy, że ostatnim z celów Sekielskiego jest dobro kościoła, czy jakieś oczyszczenie. Czy może zależeć gościowi na kościele, temu, który niewiele ma z nim wspólnego? Księża, nie wikłajcie się w tę intrygę. Nic dobrego nie wskóracie a dajecie mu paliwa do rozniecenia coraz większego ognia nienawiści.
MN
Mikołaj_4 N
16 maja 2020, 10:24
Jakie ma intencje pan Sekielski, to jedno, a moralne prawo to drugie. Bo, czy jeśli ktoś zaliczy w swoim życiu niezbyt chlubny występek, to tylko przyjazne mu osoby mają moralne prawo oceniać go? A może trzeba umieć stawić czoła każdemu?
JM
~Janko Muzykant
16 maja 2020, 11:08
Idiotyczne myslenie
TS
~Taki Sobie
16 maja 2020, 13:57
No i właśnie o to chodzi. A nie widzisz, że coraz mniej ludzi chce mieć z Kościołem coś wspólnego. Kto mu dał prawo? Ofiary. A Tobie?
AS
~Adam S
17 maja 2020, 16:11
Jak przez chwilę wytężysz swój umysł, to może pojmiesz, że działanie Sekielskiego jest dobre dla Kościoła. Ja też jestem członkiem Kościoła i czuję się odpowiedzialnym. Nie mogę milczeć kiedy jeden z moich braci w Chrystusie (biskup Janiak) wyrządza krzywdę innemu mojemu bratu w Chrystusie (np. Bartkowi z filmu, bądź Andrzejowi). Prawda nas wszystkich wyzwoli.
AW
~ania waliszko
15 maja 2020, 14:37
aby się umocnić w czystości zapraszam na film pornograficzny - takie jest myślenie tegoż kapłana
AB
~anna Buła
16 maja 2020, 09:19
Aniu czyżby z tobą w roli głównej, chętnie skorzystam
TS
~Taki Sobie
16 maja 2020, 09:58
Jeżeli ktoś by się jeszcze zastanawiał, czy chce mieć jeszcze coś wspólnego z nami katolikami to Twoje wpisy pozbawiają złudzeń.
JK
~Jan Kowalski
15 maja 2020, 12:29
Słuszne myśli z jedną uwagą do fragmentu: " "wszyscy wiedzieli - nikt nie reagował". To niestety mechanizm, który czyni ofiary bezbronnymi nie tylko w kościelnym kontekście". Jednak tylko w Kościele chroni się sprawców przenosząc ich do innej parafii i pozwalając im na nowo wykorzystywać dzieci nieświadome że mają do czynienia z przestępcą. W każdy 'innym kontekście' sprawców przenosi się do Zakładów Karnych a do 'innej rodziny' czy np. 'innej szkoły'.

Skomentuj artykuł

Ks. Grzegorz Strzelczyk do swoich parafian: obejrzyjcie film Sekielskich, ale unikajcie angażowania się w spory
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.