Ks. Grzegorz Strzelczyk do swoich parafian: obejrzyjcie film Sekielskich, ale unikajcie angażowania się w spory

Ks. Grzegorz Strzelczyk do swoich parafian: obejrzyjcie film Sekielskich, ale unikajcie angażowania się w spory
(fot. Michał Lewandowski)
facebook.com / jb

"To będzie bolesne i gorszące. Ale jeśli mamy sobie poradzić z wyczyszczeniem struktur kościelnych z nadużyć, to musimy zacząć od zmierzenia się z bolesną prawdą" - napisał.

Ksiądz Grzegorz Strzelczyk, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tychach postanowił poinformować swoich parafian o sobotniej promocji filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

Napisał do nich tak:

Drodzy, zapewne już do Was dotarło, że na sobotę 16.05.2020 o 10.00 planowana jest premiera filmu dokumentalnego braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" poświęconego tuszowaniu nadużyć seksualnych dokonywanych przez duchownych (dalszy ciąg "Tylko nie mów nikomu"). W internecie zapewne będzie burza "za" i "przeciw". Bardzo was proszę: unikajcie angażowania się w próżne spory. Natomiast obejrzyjcie film (będzie dostępny na tym kanale).

To będzie bolesne i gorszące. Ale jeśli mamy sobie poradzić z wyczyszczeniem struktur kościelnych z nadużyć, to musimy zacząć od zmierzenia się z bolesną prawdą, że nie zawsze struktury te (i konkretni ludzie w ich ramach) działają jak należy. W filmie pojawi się zapewne wątek "wszyscy wiedzieli - nikt nie reagował". To niestety mechanizm, który czyni ofiary bezbronnymi nie tylko w kościelnym kontekście - podobnie dzieje się w rodzinach i innych środowiskach, gdzie wykorzystanie się zdarza. Dlatego musimy być świadomi istnienia problemu i gotowi do reagowania.

Przypominam, że w naszej diecezji obowiązują dostępne tutaj zasady ochrony dzieci i młodzieży (byłem przewodniczącym zespołu, który opracował ten dokument).

Wpis pierwotnie ukazał się na Facebooku:

* * *

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych. Otwarty jest również na wszystkich, dla których te grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary. Inicjatywę tworzą świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła. Dyżury telefoniczne pełnione będą regularnie w każdy wtorek w godzinach 19.00–22.00 przez odpowiednio przygotowane osoby. Rozmowy prowadzone są anonimowo, bezpłatnie, cierpliwie i dyskretnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Ks. Grzegorz Strzelczyk do swoich parafian: obejrzyjcie film Sekielskich, ale unikajcie angażowania się w spory
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.