Ks. Heller o pandemii: wielu z nas woli udawać, że zagrożenia nie ma

Ks. Heller o pandemii: wielu z nas woli udawać, że zagrożenia nie ma
fot. Nauka. To Lubię / YouTube
2 miesiące temu
KAI / pk

"Lekcja jaką nam daje koronawirus i z której na pewno powinniśmy skorzystać to przypomnienie o naszej kruchości" - powiedział w homilii ks. prof. Michał Heller podczas Mszy św. w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie.

Dziś w parafii można kupić najnowszą książkę światowej sławy naukowca. "Gdy rozerwą się więzy czasu…Kazania krótkie". To tytuł czwartego tomu kazań ks. Hellera. Duchowny wygłosił je w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie.

W dzisiejszej homilii ks. Michał Heller mówił, że pandemia przypomina nam o zagrożeniu naszego życia i jego kruchości. "Wielu z nas woli udawać, że zagrożenia nie ma i usiłuje to zagrożenie ignorować, zachowując się prowokacyjnie, żeby ukryć przed sobą samym kruchość własnego istnienia" - mówił kapłan.

Ks. prof. Michał Heller podkreślił, żeby nie myśleć o pandemii w kategorii kary za grzechy. "Lekcja, jaką nam daje koronawirus, i z której na pewno powinniśmy skorzystać, to przypomnienie o naszej kruchości. Nie tylko chodzi o kruchość biologiczną, ale również o kruchość moralną, że tak łatwo nam zboczyć ze ścieżki, która prowadzi tam gdzie trzeba. Tak, jak staramy się wytworzyć w sobie przeciwciała, które zapobiegłyby przed chorobą, podobnie powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby nie zawieść siebie samego" - powiedział duchowny.

Nawiązując do Wielkiego Postu, ks. Heller dodał, że koronawirus zmienił nasze postrzeganie czasu. "Wielki Post jest inny i powinien być inny. Naszym wielkopostnym kaznodzieją i rekolekcjonistą jest koronawirus, który uczy nas patrzeć w nowy sposób na siebie i rzeczywistość. Ten mały, mikroskopijny twór uczy nas o kruchości świata i naszego życia, o tym jak się z tą kruchością należy obchodzić" - dodał.

Zdaniem ks. Hellera pierwszym warunkiem rozegrania batalii z własną kruchością jest rozeznanie własnych sił. "Trzeba jasno rozpoznać własne słabe strony, żeby dobrze się zabezpieczyć. Jeżeli nasza kondycja jest krucha, trzeba ją postawić na czymś mocnym i trwałym" - powiedział.

Po Mszach św. w parafii św. Maksymiliana można kupić najnowszą książkę ks. Hellera "Gdy rozerwą się więzy czasu…Kazania krótkie". Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Copernicus Center Press.

"Na co dzień jesteśmy spętani więzami czasu. Dzień goni za dniem, chwila goni za chwilą. Nawet krótki wypoczynek upycha się gdzieś między obowiązkami. A kazanie - wysłuchane lub może przeczytane - rozrywa ten napięty ciąg i kieruje myśl do obszarów, nad którymi czas nie ma takiej władzy" - podkreśla ks. Heller. Jak dodaje, temat czasu zawsze go fascynował - jako temat filozoficzny, egzystencjalny, głęboko teologiczny.

Z powodu pandemii nie było spotkania autorskiego ani podpisywania książek.

"Przyjechaliśmy z Mielca, bo ks. Heller jest dla nas autorytetem. My jesteśmy z Tarnowa ale z innej parafii, przyjeżdżamy tutaj, bo kazania ks. Hellera są wyjątkowe, krótkie, mądre, pozwalają nam się zastanowić nad sensem życia. Chcieliśmy mieć jego kolejną książkę" - mówił jeden z uczestników uczestników liturgii.

Ks. prof. Michał Heller urodził się 12 marca 1936 roku w Tarnowie. To światowej sławy fizyk, kosmolog, filozof i teolog, specjalizujący się w filozofii przyrody, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Od lat głosi kazania w parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Jest Honorowym Obywatelem Miasta.

Ks. Heller jest pomysłodawcą, fundatorem krakowskiego Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. W 2008 roku jako jedyny do tej pory Polak został laureatem Nagrody Templetona. W 2014 roku, prezydent Bronisław Komorowski uhonorował go Orderem Orła Białego.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller, Giulio Brotti
34,90 zł

W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu...

Skomentuj artykuł

Ks. Heller o pandemii: wielu z nas woli udawać, że zagrożenia nie ma
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.