Ks. Kneblewski: Komunia św. po katolicku na kolanach i do ust. Jakie jest oficjalne nauczanie Kościoła?

Ks. Kneblewski: Komunia św. po katolicku na kolanach i do ust. Jakie jest oficjalne nauczanie Kościoła?
(fot. shutterstock.com / twitter.com)
3 lata temu
gazeta.pl / Deon.pl / ml

Ks. Roman Kneblewski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, stwierdził, że Komunia święta po katolicku powinna być przyjmowana na kolanach i do ust.

Ks. Kneblewski - znany również z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat nacjonalizmu - w krótkim wpisie na Facebooku określił, w jaki sposób katolik powinien przyjmować Komunię świętą.

O bydgoskim proboszczu zrobiło się głośno w ubiegłym roku, kiedy mówił o Jezusie, który "ukazał nam się jako nacjonalista", a polski nacjonalizm opisywał jako "najpiękniejszy i najzdrowszy".

«Ks. Kneblewski znów wywołał kontrowersje, tym razem - krótkim wpisem na Facebooku i Twitterze. Zamieścił tam zdjęcie komunii św. i napisał: "Po katolicku: na kolanach i do ust, a na rękę co najwyżej trzciną"» - opisuje portal wiadomości.gazeta.pl.

Po katolicku: na kolanach i do ust, a na rękę co najwyżej trzciną. ;-)

Opublikowany przez Roman Adam Kneblewski na 8 stycznia 2018

Jakie jest nauczanie Kościoła w sprawie przyjmowania Komunii świętej?

II Polski Synod Plenarny, który zakończył się w Polsce w 1999 roku, wydał w tej sprawie oświadczenie: "Synod Plenarny potwierdza i wyraża szacunek dla zwyczaju przyjmowania Komunii św. do ust w postawie zarówno klęczącej, jak i stojącej, nie wykluczając jednak innych form przyjmowania Komunii św., z zachowaniem najwyższej czci dla Eucharystii" (nr 92).

Komunikat z 331. Zebrania Plenarnego KEP z 2005 roku precyzuje tę kwestię i mówi: "Episkopat Polski wyraża nadzieję, że Rok Eucharystii wzmocni wiarę i cześć do Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Biskupi z miłością przypominają, że tylko do pasterzy Kościoła należy wdrażanie szczegółowych norm dotyczących sprawowania Eucharystii. Biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym jednogłośnie przyjęli, że w Polsce Komunii św. udziela się przez podanie Hostii wprost do ust. Jeżeli jednak ktoś poprosi, gestem wyciągniętej dłoni, o Komunię św. na rękę, należy mu Jej w taki sposób udzielić (nr 5).

Kongregacja ds. Kultu Bożego i dyscypliny Sakramentów w instrukcji Redemptionis Sacramentum z 2004 roku stwierdza:

"Przy udzielaniu Komunii świętej należy pamiętać, że święci szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania. Stąd każdy ochrzczony katolik, któremu prawo tego nie zabrania, powinien być dopuszczony do Komunii świętej. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu z wiernych, tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco. (nr 91) Chociaż każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię świętą do ust, jeśli ktoś chce ją przyjąć na rękę, w regionach, gdzie Konferencja Biskupów, za zgodą Stolicy Apostolskiej, na to zezwala, należy mu podać konsekrowaną Hostię. Ze szczególną troską trzeba jednak czuwać, aby natychmiast na oczach szafarza ją spożył, aby nikt nie odszedł, niosąc w ręku postacie eucharystyczne. Jeśli mogłoby zachodzić niebezpieczeństwo profanacji, nie należy udzielać wiernym Komunii świętej na rękę" (nr 92).

Reasumując, w Polsce Komunia święta może być przyjmowana przez wiernych zarówno na rękę, jak i do ust, w pozycji klęczącej lub na stojąco.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Kneblewski: Komunia św. po katolicku na kolanach i do ust. Jakie jest oficjalne nauczanie Kościoła?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.