Ks. Łukasz Knieć: w osobach pokrzywdzonych spotykam wielką siłę, która może być nadzieją dla Kościoła

Ks. Łukasz Knieć: w osobach pokrzywdzonych spotykam wielką siłę, która może być nadzieją dla Kościoła
(fot. YouTube / Radio Opole)
1 tydzień temu
PAP / df

- W osobach pokrzywdzonych spotykam wielki ból, który w sobie noszą, ale noszą też wielką siłę, żeby zawalczyć o siebie. W tej ich sile jest ogromna nadzieja, a nadzieja jest treścią Kościoła. Wierzę, że ta nadzieja jest budująca również dla Kościoła - mówił ks. Łukasz Knieć, duszpasterz osób pokrzywdzonych w diecezji opolskiej, który podczas konferencji pt. „Budowa w Kościele w Polsce systemu przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich” omówił pracę duszpasterzy osób wykorzystanych seksualnie.

- Żeby system kościelny był komplementarny, potrzeba duszpasterzy, czyli tych, którzy wobec osób pokrzywdzonych będą mieli troskę będącą misją Kościoła. Oprócz zranień ze sfery psychologicznej, bardzo bolesnych, nie mniej bolesne są te ze sfery duchowej, choć nie zawsze dostrzegane na pierwszy rzut oka. Bardzo trudno skrzywdzonemu dziecku i to w tak intymnej przestrzeni, jaką jest seksualność, znaleźć odpowiedź na pytanie, czy Bóg rzeczywiście jest dobry, albo czy w ogóle jest. To dramatyczne pytanie, na które wiele z takich osób odpowiedziało 'nie', które z takim Kościołem nie chcą mieć nic wspólnego - mówił ks. Knieć.

Duchowny wskazał, że zadaniem duszpasterzy jest troska o osoby pokrzywdzone, zwłaszcza gdy jeszcze są w okresie dorastania. "Nie jest naszym zadaniem nawracać te osoby, nie jest naszym zadaniem pierwszorzędnym integrowanie tych osób z Kościołem. Zadaniem jest bycie gotowym i zapraszającym do zadania tych pytań, stworzenie przestrzeni na nie" - mówił ks. Knieć, zaznaczając, że głównym zadaniem duszpasterzy jest po prostu spotkanie człowieka z człowiekiem.

Prelegent zauważył, że wiele skrzywdzonych osób nie ma żadnej chęci, by spotkać się z księdzem - korzystanie z posługi duszpasterza jest kwestią wolnej decyzji i indywidualnych potrzeb.

- Duszpasterz pokrzywdzonych to 'proboszcz' wszystkich wykorzystanych seksualnie, ma iluś takich parafian, za których może się modlić, co jest bardzo cenne, może się z nimi spotkać, przyjąć ich, wysłuchać ich bólu, może brać na siebie współodpowiedzialność za ten ból, który w sobie noszą - wyjaśniał ks. Knieć dodając, że poza spotkaniami duszpasterz może też pomóc w udzielaniu informacji osobie pokrzywdzonej, której "rzecznikiem" się staje. Wśród jego zadań jest organizacja wspólnych modlitw i spotkań dla osób zranionych i osób wspierających je.

Zadaniem duszpasterza jest też kontakt ze wspólnotą, w której wydarzyło się zło - spotkanie, rozmowa, próba odpowiedzi na rodzące się pytania.

Ks. Knieć zapowiedział powstanie projektu 'Wspólnota ze zranionymi'. Inspiracją dla inicjatorów są słowa papieża Franciszka, który mówi, że mamy wziąć na siebie odpowiedzialność za cierpienie zranionych. Ma powstać specjalny portal, gdzie zamieszczone będą wszelkie informacje, modlitwy, propozycje duszpasterskie, świadectwa.

- Z mojego doświadczenia spotkań ze zranionymi w Kościele chciałbym powiedzieć, że spotykam w nich wielki ból, który w sobie noszą, ale też noszą wielką siłę, żeby zawalczyć o siebie. W tej ich sile jest ogromna nadzieja, a nadzieja jest treścią Kościoła. Wierzę, że ta nadzieja jest budująca również dla Kościoła - zakończył ks. Knieć.

***

Konferencja pt. „Budowa w Kościele w Polsce systemu przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich” prowadzona w trybie on-line zorganizowana została przez KAI we współpracy z Koordynatorem KEP i Biurem Delegata KEP ds. ochrony małoletnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ks. Łukasz Knieć: w osobach pokrzywdzonych spotykam wielką siłę, która może być nadzieją dla Kościoła
Komentarze (2)
BG
~Barbara Gumińska
13 stycznia 2021, 20:35
A jak się troszczycie o tych niesłusznie oskarżonych co? W duchu pokory maja siedzieć cicho czy mogą iść do sądu?
J2
Jerzy 2
14 stycznia 2021, 10:39
@Barbara. Od tego jest sąd kościelny i cywilny aby zbadać co jest a co nie jest oskarżeniem niesłusznym. Wystarczy prosty sposób na odstraszenie osób chcących niesłusznie kogoś posądzić. Kwota jaką ktoś domaga się od oskarżonego w przypadku stwierdzenia kłamstwa powinna być zasądzona na rzecz tegoż oskarżonego od pozywającego za niesłuszne oskarżenie. Ale zmartwię panią - procent oskarżeń niesłusznych jest bardzo mały. Samych ofiar tylko w USA jest już ponad 16.000 nieletnich ! To jest jak małe miasteczko ! Jeśli ujawnienia tych degeneratów uratują choć jedno dziecko to już będzie sukces !

Skomentuj artykuł

Ks. Łukasz Knieć: w osobach pokrzywdzonych spotykam wielką siłę, która może być nadzieją dla Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.