Ks. Naumowicz: decyzja o kanonizacji ks. Popiełuszki być może jeszcze w tym roku

Ks. Naumowicz: decyzja o kanonizacji ks. Popiełuszki być może jeszcze w tym roku
(fot. Barbara Masłowska/DEON.pl)
PAP / pch

Decyzja o kanonizacji ks. Popiełuszki zapadnie być może jeszcze w tym roku - powiedział w środę notariusz procesu kanonizacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki ks. prof. Józef Naumowicz podczas konferencji prasowej w KAI.

Ks. prof. Naumowicz zapytany o kanonizację ks. Popiełuszki przypomniał, że błogosławiony został beatyfikowany w 2010 roku, ale do kanonizacji potrzebne jest zatwierdzenie cudu. "Zgłoszonych jest kilkaset, a nawet kilka tysięcy uzdrowień fizycznych, nawróceń, przemian wewnętrznych, jakie dokonały się dzięki modlitwom przy grobie ks. Popiełuszki, czy za jego wstawiennictwem" - podkreślił Naumowicz. Wskazał, że kilkaset z nich ma dokumentację z opisem i zaświadczeniami medycznymi. Podkreślił, że spośród wszystkich cudów, w 2014 roku wybrany został jeden z punktu widzenia medycznego i teologicznego. Chodzi o cud uzdrowienia w Creteil pod Paryżem.

Do uzdrowienia doszło w Creteil w 2012 roku. 56-letni chory na rzadki rodzaj białaczki Francois Audelan nie mógł już samodzielnie chodzić i nie jadł. Wezwano do niego księdza, który udzielił mu sakramentów i pomodlił się do Boga, prosząc o wstawiennictwo ks. Jerzego Popiełuszki, którego grób odwiedził wcześniej podczas pobytu w Polsce. Po modlitwie, jak zaświadczyli wszyscy obecni przy tym zdarzeniu, chory wstał z łóżka całkowicie uzdrowiony.

"W 2015 roku zamknięty został etap diecezjalny tego cudu i dokumentacja została przewieziona do Rzymu przez (metropolitę warszawskiego - PAP) kard. Nycza" - wskazał ks. Naumowicz. Dodał, że tam od trzech lat sprawa badana jest m.in. przez lekarzy, którzy mają stwierdzić, że poprawa zdrowia człowieka w Creteil jest niewytłumaczalna z medycznego punktu widzenia i trwała. Zauważył jednocześnie, że takie procesy toczą się wiele lat. "Być może jeszcze w tym roku będzie decyzja ostateczna" - podkreślił, odnosząc się do daty kanonizacji ks. Popiełuszki.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem Solidarności i robotników. Podczas mszy za ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Został brutalnie pobity. Oprawcy wrzucili księdza do Wisły koło Włocławka. Po odnalezieniu ciała pochowano go na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bernard Brien, Charles Wright
13,45 zł
26,90 zł

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – współczesny prorok i męczennik niepodległości

Czy przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki wciąż jest aktualne? Bez względu na granice czasu i państw? Czy polski kapłan potrafi poruszyć też duszę laickiej Francji?

Kapelan Solidarności...

Skomentuj artykuł

Ks. Naumowicz: decyzja o kanonizacji ks. Popiełuszki być może jeszcze w tym roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.