Ks. Piotr Studnicki: powiadomienie o przestępstwie pedofilii nie jest atakiem. Jest aktem miłości wobec Kościoła

Ks. Piotr Studnicki: powiadomienie o przestępstwie pedofilii nie jest atakiem. Jest aktem miłości wobec Kościoła
(fot. youtube.com)
2 lata temu
opinie.wp.pl/ Marcin Makowski/ ks. Piotr Studnicki/ ed

- Powiadomienie o przestępstwie pedofilii w Kościele nie jest atakiem, jest aktem miłości wobec Kościoła. Jest reakcją na zło, a my nie możemy jako wierzący i ludzie sumienia na nie nie reagować - mówi ks. Piotr Studnicki, koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka w rozmowie z Marcinem Makowskim.

Ksiądz Studnicki w wywiadzie podkreśla, że grzech pedofilii stał się publiczny, Marcin Makowski zaznacza, iż nie byłby taki "gdyby nie wierni, media, ludzie, którzy często działali wbrew hierarchom, tuszującym podobne przestępstwa".

Mechanizmy obronne zamiast nawrócenia

W odpowiedzi na pytanie o kondycję Kościoła dzisiaj, ks. Studnicki przywołuje metaforę kobiety przyłapanej na cudzołóstwie, która słyszy od Jezusa: idź i nie grzesz więcej.

"W słowach Chrystusa na plan pierwszy przebija się fakt, że grzech się jednak wydarzył. Stało się coś złego i z tym się trzeba zmierzyć oraz nazwać po imieniu. Grzech jest dla Kościoła zawsze sytuacją kryzysową, ale równocześnie może stać się punktem zwrotnym. Impulsem do radykalnej zmiany - mamy przecież sakrament pokuty i pojednania" - podkreśla ks. Piotr.

"Tylko aby on się spełnił, trzeba przyjść i szczerze powiedzieć, gdzie popełniło się błąd i upadło. A potem zacząć nawrócenie, biorąc odpowiedzialność za konsekwencje czynów z przeszłości - mierząc się z zadośćuczynieniem. I nie popełniając ich więcej" - dodaje.

Zaznacza, że do tej pory w myśleniu Kościoła o zadośćuczynieniu biorą górę mechanizmy obronne, a Kościół przecież "ma receptę na przeżywanie i komunikowanie kryzysu, jest nią pięć kroków, które stanowią warunek dobrej spowiedzi. Każdy ksiądz, każdy wierzący, każdy człowiek powinien wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić - jak postąpić, gdy wykryje się pedofilię".

Myślenie o przetrwaniu instytucji zamiast o drugim człowieku

Według ks. Piotra powodów takiego zachowania jest wiele, np. niewłaściwa wizja Kościoła: "Papież Benedykt XVI i Franciszek mówią wręcz, że klerykalna. Oni używają tego pojęcia i pokazują jako jedną z przyczyn kryzysu. Klerykalizm polega na uprzywilejowaniu pozycji duchownego".

Zgłoszenie faktu, że duchowny to przestępca, często odbierane jest wśród księży jak brak solidarności, bądź atak na Kościół. "Ze wszystkimi wspólnotami, które prowadzę jako ksiądz, odbywam rozmowy na temat wykorzystywania seksualnego i kryzysu, który przeżywamy. Pamiętam reakcję jednej z kobiet - żony i matki - która powiedziała: Zastanawiałam się kiedyś, co by było, gdyby jakiś ksiądz dopuścił się pedofilii, jak bym zareagowała? Bo kocham Kościół, a nie chciałabym w niego uderzyć" - opowiada ks. Studnicki.

Dodaje, że ta pani najprawdopodobniej nie słyszała słów Franciszka i nie wie, że "powiadomienie o przestępstwie nie jest atakiem, ale jest aktem miłości wobec Kościoła. Dlaczego? Bo jest reakcją na zło, a my nie możemy jako wierzący i ludzie sumienia na nie nie reagować. Po prostu nam nie wolno".

Dziennikarz wspomina iż są tacy, którzy myślą, że dobro instytucji stanowi wyższą wartość niż "rozdmuchiwanie" w mediach historii grzechu, ksiądz przyznaje, że w właśnie w tym tkwi istota probemu, powtarza, że "doniesienie o przestępstwie nie jest aktem nienawiści. Ono na dłuższą metę może świadczyć o miłosierdziu wobec sprawcy, któremu trzeba pomóc. Tą pomocą może być sprawiedliwa kara, którą powinien ponieść. Czasem to dla niego jedyna szansa, żeby się opamiętał i odpokutował swoje czyny. Musimy się nauczyć ewangelicznego myślenia, które nawet w karaniu widzi akt miłości".

Całą rozmowę znajdziecie tutaj >> 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Siepsiak SJ
21,45 zł
33,00 zł

Wszystko, o co chcieliście spytać bohaterów Biblii, ale nie mieliście okazji

„Co to w ogóle jest? Czyżby jakiś dziwak twierdził, że ma kontakt z duchami, że mówią do niego zmarli?

Nic z tych rzeczy. Choć...

Skomentuj artykuł

Ks. Piotr Studnicki: powiadomienie o przestępstwie pedofilii nie jest atakiem. Jest aktem miłości wobec Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.