Ks. Witczyk z KUL: Lektura Pisma Świętego prowadzi do fascynacji Bogiem

Ks. Witczyk z KUL: Lektura Pisma Świętego prowadzi do fascynacji Bogiem
Fot. Deposithotos
PAP / pk

Osobista lektura Pisma Świętego prowadzi do fascynacji Bogiem i działaniem Ducha Świętego w dziejach świata, pojedynczych ludzi i w życiu współczesnego Kościoła - powiedział biblista ks. prof. Henryk Witczyk z KUL z okazji przypadającej 21 stycznia Niedzieli Słowa Bożego.

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka "Aperuit illis" w Kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzony jest Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 21 stycznia.

DEON.PL POLECA

Ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego, papież zachęcił, aby na początku liturgii dokonał się ryt intronizacji Świętej Księgi.

- Słowo Boże otwiera nam bowiem oczy na misterium Trójcy Świętej, na Jej działanie w dziejach świata i ludzi, na Jej obecność w Kościele - powiedział cytowany w komunikacie przekazanym w czwartek PAP przez biuro prasowe Episkopatu przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II ks. prof. Henryk Witczyk.

Dodał, że codzienne czytanie Pisma Świętego najlepiej zacząć od ksiąg Nowego Testamentu, np. od listów św. Pawła czy tzw. listów katolickich.

- One nie tylko wyjaśniają nauczanie Chrystusa, otwierają misterium Jego osoby, ale odnoszą je do życia tak pojedynczych wierzących, jak i wspólnoty Kościoła - wskazał biblista.

Powiedział, że słuchanie Słowa Bożego "prowadzi Kościół do poznania Prawdy o zbawieniu człowieka, objawionej przez wcielonego Syna Bożego w Ewangeliach i tradycji, a nie do badania socjologiczno-psychologicznego".

- Osobista lektura Pisma świętego prowadzi wierzących także do fascynacji Bogiem, osobą i nauczaniem Syna Bożego, działaniem Ducha Świętego w dziejach świata, pojedynczych ludzi, w historii Ludu Bożego pierwszego i nowego Przymierza, a nade wszystko w życiu współczesnego Kościoła, do którego zostaliśmy powołani - zaznaczył prof. Witczyk

Dzieło Biblijne proponuje w każdej diecezji szkoły biblijne, kręgi biblijne, spotkania modlitewno-kontemplacyjno-adoracyjne lectio divina (czytanie boże). Nowoczesną formą studiowania fragmentów Pisma świętego na niedzielną eucharystię jest aplikacja Dzieło Biblijne na bieżąco tworzona przez kilkunastu biblistów polskich w środowisku naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Wojciechowski
Biblia o państwie to książka, która dotyczy zawsze żywego tematu styku religii i polityki. Łączy spojrzenie teologii biblijnej i historii myśli politycznej. Zawiera dokładny przegląd i omówienie wypowiedzi Pisma Świętego, dotyczących zadań i uprawnień władzy...

Skomentuj artykuł

Ks. Witczyk z KUL: Lektura Pisma Świętego prowadzi do fascynacji Bogiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.