Ks. Radek Rakowski: w państwie, szkole i Kościele wychowujemy niewolników

Ks. Radek Rakowski: w państwie, szkole i Kościele wychowujemy niewolników
(fot. facebook.com/xradek.rakowski)
facebook.com / jb

"W szkole uczę religii już 12 lat i 90% energii wkładamy w to, żeby dostosować ucznia... test, sprawdzian, obecność, posłuszeństwo, wstrzelenie się do klucza odpowiedzi, ranking, dostosowanie do rynku pracy, ocena, statut, procedura. Mam wrażenie, że mamy mnóstwo regulacji prawnych, które zgubiły młodego człowieka. Nie ma miejsca na błędy, pozytywną spontaniczność, radość życia i WOLNOŚĆ" - napisał znany duszpasterz.

W państwie, szkole i kościele wychowujemy niewolników!

Moi rodzice zawsze wychowywali mnie do WOLNOŚCI, czyli rozumienia konsekwencji moich wyborów, a jednocześnie poczucia wielkiej miłości i wsparcia w rodzinie, do której zawsze mogę wrócić.

Dzisiaj byłem w „zespole nadzorującym” na maturze i 3 godziny rozmyślałem...

W 2004 roku zdawałem maturę i w tym czasie wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Uczyliśmy się czym jest Rada, Parlament, Komisja Europejska. Wiedziałem kto w Polsce jest odpowiedzialny za władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. W 1990 roku pamiętam, że mama zabrała mnie na wybory prezydenckie, miałem pięć lat. Pani Ladorska w Murowanej Goślinie zapytała mnie na kogo będę głosował, powiedziałem: „na Lecha Wałęsę” i wrzucałem kartkę do urny. SZOK! Miałem poczucie, że decyduje i tak już przez całe życie...WOLNOŚĆ!

Mam wrażenie, że dzisiaj w państwie nikomu nie zależy, żeby przekazać wiedzę, nauczyć odpowiedzialności, pozwolić na wybór. Ja do dziś jestem przekonany, że mogę mieszkać w Rzymie, Barcelonie czy Berlinie, bo nie ma granic, jesteśmy w jednej rodzinie demokratycznej i to JA DECYDUJE, że chcę żyć w Poznaniu, bo praktycznie wszędzie w Europie jestem u siebie. Nie wiem, czy państwo daje dzisiaj takie poczucie swoim obywatelom. Co myślicie?

W szkole uczę religii już 12 lat i 90% energii wkładamy w to, żeby dostosować ucznia... test, sprawdzian, obecność, posłuszeństwo, wstrzelenie się do klucza odpowiedzi, ranking, dostosowanie do rynku pracy, ocena, statut, procedura. Mam wrażenie, że mamy mnóstwo regulacji prawnych, które zgubiły młodego człowieka. Nie ma miejsca na błędy, pozytywną spontaniczność, radość życia i WOLNOŚĆ. Tak bardzo dziękuję moim rodzicom i nauczycielom, że pozwolili mi podejmować decyzję czego się uczę, a nie kazali mi realizować programu. Hahaha Czy ta młodzież będzie umiała sprzeciwić się systemowi i odważnie powiedzieć co myśli, nie w sposób rewolucyjny w stylu „spalmy ten świat”, ale wiedząc czym jest WOLNOŚĆ i decydowanie o sobie samym. Wydaje mi się, że wychowujemy ludzi do poczucia strachu, zagrożenia, zamiast dodawać im odwagi w próbowaniu, smakowaniu życia i rozwijaniu swojego świata. Przecież każdy może być inny i nic się nie stanie złego. Czy nie?

Wierzę, że wychowujemy wolnych ludzi, którzy nie będą pytać księdza czy mogą zjeść mięso w piątek, czy mogą przeczytać czytanie w kościele, czy mogą nie mieć więcej dzieci.

Duszpasterstwo Akademickie Winiary, uczymy Ewangelii Jezusa. Czyli, że w wierze nie potrzebujesz pośredników, ale możesz do Boga mówić „Ojcze”. Że wszyscy ludzie na całym świecie bez względu na wiarę, narodowość, kolor skóry, czy orientacje seksualną są równi, a chrześcijanie są tymi którzy stają w obronie mniejszych, słabszych. Nie dominują, tylko służą. Że księża są braćmi w wierze, którzy we wspólnocie, razem odkrywają Boga, a nie nakładają ciężarów nie do uniesienia i nie muszą znać odpowiedzi na wszystkie pytania, są grzesznikami. Że nie budujemy murów, granic, ale żyjemy już dziś w naszym świecie, pełnym nadziei i miłości.

Wierzę, że wychowujemy wolnych ludzi, którzy nie będą pytać księdza czy mogą zjeść mięso w piątek, czy mogą przeczytać czytanie w kościele, czy mogą nie mieć więcej dzieci, czy mogą zrobić tatuaż, przeczytać Harrego Pottera, czy kupić dziecku Hello Kity, albo iść na imprezę w Adwencie. Wierzę, że uda nam się wychować WOLNYCH LUDZI, którzy wyedukowani w każdej dziedzinie będą decydować o sobie, Państwie i Kościele, dlatego że wiedzą i mogą popełnić błąd, ale zawsze mogą wrócić, bo WARTOŚCIĄ JEST OSOBA I JEJ GODNOŚĆ, a nie to co robi.

 

Wpis ukazał się pierwotnie na Facebooku:

W państwie, szkole i kościele wychowujemy niewolników! Moi rodzice zawsze wychowywali mnie do WOLNOŚCI, czyli...

Opublikowany przez Radka Rakowskiego Środa, 5 maja 2021
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Eliza Myk, s. Tymoteusza Gil, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
27,93 zł
39,90 zł

Odważne kobiety. Niepokorne siostry. Czułe matki

Jedyna taka rozmowa. Wyjątkowe spotkanie. Siostry Tymka i Eliza w osobistym i bardzo intymnym wywiadzie odsłaniają prawdziwy obraz kobiet w habitach – z głową na karku, czułymi sercami i...

Skomentuj artykuł

Ks. Radek Rakowski: w państwie, szkole i Kościele wychowujemy niewolników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.