Ks. Strzelczyk w zarządzie Fundacji Świętego Józefa. "Proszę o modlitwę za mnie, za Fundację, za wszystkich pokrzywdzonych"

Ks. Strzelczyk w zarządzie Fundacji Świętego Józefa. "Proszę o modlitwę za mnie, za Fundację, za wszystkich pokrzywdzonych"
(fot. YouTube / Maskacjusz TV)
1 rok temu
facebook.com / ks. Grzegorz Strzelczyk / KAI / df

Módlcie się dla mnie o wrażliwość i o umiejętność widzenia potrzeb i zaradzania im w takim zakresie, w jakim to będzie możliwe - zaapelował.

Pozostaję proboszczem w Tychach, co oznacza, że będę miał bardziej złożoną logistykę moich obowiązków - wyjaśnia duchowny w filmie opublikowanym dzisiaj na Facebooku.

- Bardzo proszę o modlitwę. Za mnie, za Fundację, za sprawę, za wszystkich pokrzywdzonych, którym będę służyć. Módlcie się dla mnie o wrażliwość i o umiejętność widzenia potrzeb i zaradzania im w takim zakresie, w jakim to będzie możliwe - zaapelował. - O modlitwę proszę zwłaszcza braci w prezbiteracie i tych wszystkich, którzy mocno są w Kościele zaangażowani, tych, którzy wiedzą, jak bardzo ta sprawa jest ważna i jak bardzo musimy zaopiekować się wszystkimi pokrzywdzonymi i jak bardzo musimy uważać, żeby nikt już więcej w Kościele pokrzywdzony nie został. Bardzo dziękuję wam za już i proszę o jeszcze.

Zobacz całe nagranie:

* * *

Celem Fundacji Świętego Józefa jest finansowanie bądź dofinansowywanie różnej pomocy udzielanej osobom skrzywdzonym, a nie bezpośrednia pomoc finansowa. „Chodzi o to, aby osoby pokrzywdzone mogły uzyskać realną, profesjonalną i skuteczną pomoc psychologiczną, terapeutyczną, medyczną czy prawną, poprzez instrumenty, które są w rękach Kościoła” – wyjaśnił Prymas Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Na objęcie pomocą w ten sposób ze strony Fundacji będą mogły liczyć osoby skrzywdzone przez duchownych w dzieciństwie lub przed osiągnięciem pełnoletności, a także osoby bezradne czy niepełnosprawne, nawet jeśli zostały skrzywdzone w późniejszym wieku.

Fundacja wspiera różnorodne działania na rzecz osób skrzywdzonych, udzielane przez istniejące bądź nowe, powołane specjalnie w tym celu instytucje. Przykładowo, istniejące już diecezjalne centrum wsparcia rodziny będzie mogło uzyskać wsparcie ze strony Fundacji na dodatkowe działania dotyczące ochrony dzieci i młodzieży oraz specjalistyczne szkolenia: psychologów, terapeutów, prawników czy innych osób – w zakresie podniesienia kompetencji w udzielaniu fachowej pomocy osobom skrzywdzonym.

Fundatorem Fundacji Świętego Józefa jest Konferencja Episkopatu Polski, do której zadań należy mianowanie Rady i Zarządu Fundacji. Na przewodniczącego Rady został wyznaczony abp Wojciech Polak jako Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Zarząd Fundacji jest obecnie dwuosobowy, wchodzi do niego osoba świecka i kapłan. Statut przewiduje, że w zarządzie może zasiadać do 4 osób, mogą to być zarówno kapłani, zakonnicy, jak i osoby świeckie.

Fundusze na działalność Fundacji pochodzić będą ze wszystkich diecezji, proporcjonalnie do liczby duchownych w każdej z nich. Finansowanie Fundacji nie będzie obciążać wiernych. Nie wyklucza to jednak możliwości dobrowolnego wsparcia działań Fundacji przez osoby świeckie.

***

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Ks. Strzelczyk w zarządzie Fundacji Świętego Józefa. "Proszę o modlitwę za mnie, za Fundację, za wszystkich pokrzywdzonych"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.