Ks. Strzelczyk w zarządzie Fundacji Świętego Józefa. "Proszę o modlitwę za mnie, za Fundację, za wszystkich pokrzywdzonych"

Ks. Strzelczyk w zarządzie Fundacji Świętego Józefa. "Proszę o modlitwę za mnie, za Fundację, za wszystkich pokrzywdzonych"
(fot. YouTube / Maskacjusz TV)
facebook.com / ks. Grzegorz Strzelczyk / KAI / df

Módlcie się dla mnie o wrażliwość i o umiejętność widzenia potrzeb i zaradzania im w takim zakresie, w jakim to będzie możliwe - zaapelował.

Pozostaję proboszczem w Tychach, co oznacza, że będę miał bardziej złożoną logistykę moich obowiązków - wyjaśnia duchowny w filmie opublikowanym dzisiaj na Facebooku.

- Bardzo proszę o modlitwę. Za mnie, za Fundację, za sprawę, za wszystkich pokrzywdzonych, którym będę służyć. Módlcie się dla mnie o wrażliwość i o umiejętność widzenia potrzeb i zaradzania im w takim zakresie, w jakim to będzie możliwe - zaapelował. - O modlitwę proszę zwłaszcza braci w prezbiteracie i tych wszystkich, którzy mocno są w Kościele zaangażowani, tych, którzy wiedzą, jak bardzo ta sprawa jest ważna i jak bardzo musimy zaopiekować się wszystkimi pokrzywdzonymi i jak bardzo musimy uważać, żeby nikt już więcej w Kościele pokrzywdzony nie został. Bardzo dziękuję wam za już i proszę o jeszcze.

Zobacz całe nagranie:

* * *

DEON.PL POLECA

Celem Fundacji Świętego Józefa jest finansowanie bądź dofinansowywanie różnej pomocy udzielanej osobom skrzywdzonym, a nie bezpośrednia pomoc finansowa. „Chodzi o to, aby osoby pokrzywdzone mogły uzyskać realną, profesjonalną i skuteczną pomoc psychologiczną, terapeutyczną, medyczną czy prawną, poprzez instrumenty, które są w rękach Kościoła” – wyjaśnił Prymas Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Na objęcie pomocą w ten sposób ze strony Fundacji będą mogły liczyć osoby skrzywdzone przez duchownych w dzieciństwie lub przed osiągnięciem pełnoletności, a także osoby bezradne czy niepełnosprawne, nawet jeśli zostały skrzywdzone w późniejszym wieku.

Fundacja wspiera różnorodne działania na rzecz osób skrzywdzonych, udzielane przez istniejące bądź nowe, powołane specjalnie w tym celu instytucje. Przykładowo, istniejące już diecezjalne centrum wsparcia rodziny będzie mogło uzyskać wsparcie ze strony Fundacji na dodatkowe działania dotyczące ochrony dzieci i młodzieży oraz specjalistyczne szkolenia: psychologów, terapeutów, prawników czy innych osób – w zakresie podniesienia kompetencji w udzielaniu fachowej pomocy osobom skrzywdzonym.

Fundatorem Fundacji Świętego Józefa jest Konferencja Episkopatu Polski, do której zadań należy mianowanie Rady i Zarządu Fundacji. Na przewodniczącego Rady został wyznaczony abp Wojciech Polak jako Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Zarząd Fundacji jest obecnie dwuosobowy, wchodzi do niego osoba świecka i kapłan. Statut przewiduje, że w zarządzie może zasiadać do 4 osób, mogą to być zarówno kapłani, zakonnicy, jak i osoby świeckie.

Fundusze na działalność Fundacji pochodzić będą ze wszystkich diecezji, proporcjonalnie do liczby duchownych w każdej z nich. Finansowanie Fundacji nie będzie obciążać wiernych. Nie wyklucza to jednak możliwości dobrowolnego wsparcia działań Fundacji przez osoby świeckie.

***

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Ks. Strzelczyk w zarządzie Fundacji Świętego Józefa. "Proszę o modlitwę za mnie, za Fundację, za wszystkich pokrzywdzonych"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.