Ks. Tosza o tym, jak prawidłowo pomagać potrzebującym

Ks. Tosza o tym, jak prawidłowo pomagać potrzebującym
(fot. Michał Lewandowski)
diecezja.bielsko.pl / KAI / ml

"Nie chodzi o skuteczność mierzoną według kryteriów tego świata" - mówi ks. Mirosław Tosza, założyciel wspólnoty "Betlejem".

19 lutego duchowny wygłosił katechezę w bielskiej bazylice w Hałcnowie. Jej tytuł brzmiał: "O sztuce bycia dobrym - między dobrocią a naiwnością". Zdaniem księdza Toszy Jezusowy nakaz "wy dacie im jeść" nie jest skierowany do ludzi, którzy mają wszystkiego pod dostatkiem, ale którzy sami nie mają zbyt wiele.

"W sztuce bycia dobrym nie chodzi o skuteczność mierzoną według kryteriów tego świata" - zauważył założyciel wspólnoty.

Ludzie z resztek [wywiad z ks. Toszą] >>

W wykładzie kapłan diecezji sosnowieckiej przestrzegł przed stosowaniem wobec działań charytatywnych kryteriów, jakie podpowiada świat.

Ks. Tosza zachęcił do przyjęcia perspektywy, która oparta jest na Jezusowym rozumieniu dobroci.

Zupa na Plantach. Jedna niedziela z życia

Zupa na Plantach jest przestrzenią, którą trudno opisać słowami, trudno dobrze opowiedzieć, czym ona jest, komuś kto nigdy na niej nie był. Czasem próbujemy, używając takich słów jak wrażliwość, uważność, solidarność, ale to wciąż niewystarczająco opisuje rzeczywistość naszych cotygodniowych spotkań. Dziś możemy dać Wam coś, co pomoże Wam bardziej poczuć atmosferę naszych spotkań i to, co jest w nich najważniejsze. Jakub zrobił piękny krótki film i jeszcze piękniej to wszystko poskładał. Pan Piotr mówi o Zupie i o bezdomności tak autentycznie i prosto, że serce zaczyna bić mocniej. Oto jedna niedziela z życia Zupy na Plantach. Zapraszamy do naszego świata. Ogromne podziękowania dla Pana Piotra - za narrację. Dla Jakub Słabek - za zdjęcia zdjęcia i montaż. I dla Robert Makłowicz za odwiedziny i wspólne gotowanie krupniku wschodniotyrolskiego. *** Jeśli chcecie wesprzeć nasze działania, możecie: ???? przyjść w każdą niedzielę do Żywej Pracowni w Krakowie (ul. Celna 5, startujemy o godzinie 15:00), razem z nami ugotować zupę i razem z nami iść na spotkanie z bezdomnymi na Planty ???? wesprzeć nasze działania finansowo; dane do przekazania darowizny: Fundacja Zupa | Numer konta: 40 1600 1013 1878 1596 5000 0001 | Bank BGŻ BNP Paribas S.A. | Tytuł przelewu: Darowizna

Opublikowany przez Zupa na Plantach Sobota, 22 grudnia 2018

"Chodzi o perspektywę ewangeliczną, polegającą na tym, że pomysłu na dobroć szukamy u Niego. Często świat nas rozlicza z dobroci przez takie kryterium, jakim jest skuteczność. To jest jedna z pułapek, która czeka na ludzi Kościoła. Wydaje nam się, że nie będziemy naiwni wtedy, kiedy nasza dobroć będzie skuteczna i mierzalna" - zaznaczył prelegent.

Ks. Tosza wskazał na pojęcie "wyobraźni miłosierdzia", wprowadzone przez Jana Pawła II. "W tej sztuce bycia dobrym liczy się nie tyle i nie tylko skuteczność niesionej pomocy, ale zdolność bycia bratem dla cierpiącego człowieka" - dodał.

Każdy z nas jest ubogim [ROZMOWA] >>

"Tak naprawdę nie chodzi o skuteczność mierzoną według kryteriów tego świata. Bo będziemy czasami szalenie nieskuteczni. Będziemy marnować czas, będziemy marnować pieniądze. To nam nie przyniesie żadnego efektu. Kryterium, jakie daje Pan Bóg, jest kompletnie inne od tego, jakie proponuje świat" - podkreślił założyciel wspólnoty "Betlejem", której celem jest niesienie pomocy osobom ubogim i bezdomnym.

Jak zaznaczył prelegent, przypominając nauczanie Franciszka w tej kwestii, biedni nie mogą być traktowani tylko jako odbiorcy dobroczynności, z góry wykluczając ich jako osoby, które mogą coś wnieść do wspólnoty. "Jesteśmy powołani do wzajemności. Grzech wobec ubogich polega na tym, że nasza dobroć skierowana jest tylko w jedną stronę, gdy niczego się w zamian nie spodziewamy. Biedni posiadają klucz do serca Ewangelii. Przez nich Bóg chce nam przekazać swoje orędzie" - zwrócił uwagę kapłan. Jego zdaniem, pomaganie powinno być motywowane postawą Chrystusa i "Jego strategią".

Spotkanie z ks. Toszą było kolejnym w ramach nowego cyklu katechez w bielskiej bazylice. Podczas zaplanowanych do czerwca tego roku wykładów prelegenci i słuchacze będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie, co robić, aby to chrześcijańskie życie człowieka było pełne Bożego Ducha, by posiadało Jego moc, dynamizm, radość i pokój.

Bezdomni poprowadzili rekolekcje w Mariackim >>

Ks. Mirosław Tosza w 1996 r. założył wspólnotę "Betlejem", której celem jest niesienie pomocy osobom ubogim i bezdomnym. Dzięki jego staraniom udało się pozyskać dla wspólnoty i wyremontować budynek starej szkoły w Jaworznie, która od 2000 r. jest domem księdza i bezdomnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Ks. Tosza o tym, jak prawidłowo pomagać potrzebującym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.