Ksiądz, który błogosławi zwierzęta i organizuje sprzątanie lasu

Ksiądz, który błogosławi zwierzęta i organizuje sprzątanie lasu
(fot. depositphotos.com / facebook.com)
"Gazeta Wyborcza" / ml

4 października, w Światowy Dzień Zwierząt i wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, ks. Drozdowicz sprawował wyjątkowe nabożeństwo. Na koniec była procesja z orkiestrą dętą i sprzątanie lasu.

W pierwszą niedzielę października na terenie parafii bł. Edwarda Detkensa w Lesie Bielańskim odbyła się niecodzienna uroczystość. Proboszcz, ks. Wojciech Drozdowicz zaprosił przed kościół właścicieli zwierząt, które następnie pobłogosławił. „Najwięcej było psów - rasowych i mieszańców. Wśród nich: 14-letnia seniorka Lusia, najmniejszy certyfikowany w Polsce psi ratownik Torin, dogoterapeuta Labi i wzięty ze schroniska Leo, którego jako szczeniaka poprzedni właściciele wyrzucili w siatce na śmietnik. Mieszkańcy stolicy przynieśli także koty, chomiki, rybki i ptaki. W uroczystości uczestniczyła też mieszkająca przy kościele oślica Klara” – relacjonuje stołeczna „Wyborcza”.

DEON.PL POLECA
Nie obyło się także bez specjalnej modlitwy w której wychwala się Boga za jego stworzenia: „Błogosławiony jesteś, Boże, ty według świadectwa Jezusa poprzez ptaki powietrzne, które karmisz, dajesz nam znak swojej ojcowskiej opatrzności. Błogosławiony jesteś, Boże, ty ofiarowałeś nam swojego syna jako baranka. Sprawiłeś, że w nim nazywamy się i jesteśmy twoimi dziećmi. Ty w swojej mądrości wszystko stworzyłeś: psy, koty, chomiki, osiołki, osy i oczywiście nasze jerzyki na wieży kościoła, które już odleciały do Afryki. Ty ukształtowałeś człowieka na swoje podobieństwo, aby był dobrym gospodarzem. Wyciągnij swoją prawicę i pobłogosław te zwierzęta, byśmy wszyscy wspierani twoją pomocą w obecnym życiu z tym większą ufnością dążyli do życia wiecznego”.

Po skończonej uroczystości odbyła się procesja wokół kościoła, której przewodniczyła Bielańska Orkiestra Dęta. Po mszy, która została odprawiona w intencji Janis Joplin – 4 października minęło 50 lat od śmierci artystki – ks. Drozdowicz oraz burmistrz Bielan, Grzegorz Pietruczuk, rozdali wiernym worki na śmieci i rękawiczki, które zostały użyte podczas sprzątania lasu.

Ks. Drozdowicz znany jest z niecodziennych akcji ewangelizacyjnych: organizuje największą procesję na Niedzielę Palmową w Warszawie, wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a w czasie finałów WOŚP, przykleja do ornatu orkiestrowe, czerwone serce i przekazuje pieniądze z tacy do puszek wolontariuszy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Ta książka to dobra pomoc w wychowaniu do szacunku dla życia, dla dobra i piękna, a także pogłębione wsparcie w kształtowaniu wrażliwego sumienia, z którego wyrasta właściwa postawa względem środowiska naturalnego. Niech wyrazem naszej odpowiedzialności...

Skomentuj artykuł

Ksiądz, który błogosławi zwierzęta i organizuje sprzątanie lasu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.