Ksiądz przez 20 lat „źle” ochrzcił tysiące dzieci. Pomylił jedno słowo

Fot. depositphotos.com
rmf24.pl / tk

Ksiądz Andres Arango przez 20 lat nieprawidłowo ochrzcił tysiące dzieci. Pomylił jedno słowo i zamiast "ja ciebie chrzczę" mówił "my ciebie chrzcimy". Ksiądz odszedł z parafii w St. Gregory w Phoenix w USA po wyjściu na jaw sprawy.

Jak informuje rmf24.pl, „Ksiądz Andres Arango przez 20 lat ochrzcił tysiące osób w parafii St. Gregory w Phoenix. Niestety, za każdym razem popełniał błąd, który oznacza, że osobom tym nigdy nie został udzielony sakrament chrztu”.

DEON.PL POLECA

Ksiądz pomylił jedno słowo

Kapłan przez lata wypowiadał formułę: "Chrzcimy was w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego". Jak naucza Kościół Katolicki prawidłowe słowa to: "Chrzczę was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".

Pomyłkę księdza odkryto dopiero po 20 latach, a w tym czasie chrzest przyjęło tysiące parafian. Chrzty tych osób są nieważne.

Ksiądz wyraża skruchę

„Zasmuca mnie fakt, że przez tyle lat mojej posługi jako duszpasterz używałem niewłaściwej formuły. Bardzo żałuję mojego błędy i tego, że dotknął on tylu osób" - taką informację zamieścił na stronie parafii ksiądz Arango.

„Diecezja uruchomiła specjalną stronę dla osób, które uważają, że ich chrzest jest nieważny. Według biskupa Thomasa Olmsteda ksiądz Arango nie popełnił błędu celowo” – informuje rmf24.pl.

Źródło: rmf24.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ksiądz przez 20 lat „źle” ochrzcił tysiące dzieci. Pomylił jedno słowo
Komentarze (18)
AR
Anna Radonska
19 lutego 2022, 14:04
Ja jako katolik przecieram oczy ze zdumienia :O . Jak Deon moze takie glupoty zamieszczac az nie wierzę. Skrupulanctwo to domena szatanska. Kazdy sakrament jest wazny liczy sie intencja. A odpowiadajac na pytanie niektórych to wasze sakramenty sa nadal wazne nawet wtedy gdy ksiadz ktory wam ich udzielal stal sie grzesznikiem i ateistą. To tak naprawde nie on wam udziela sakramentow tylko Chrystus przez jego ręce, ktore do tego mianowal.
KK
~Ks. Krzysztof Podstawka
16 lutego 2022, 17:10
Czy Autor przeczyta wreszcie swój tekst, albo redaktor portalu i poprawi ten drażniący błąd w podanej formule chrzcielnej Kościoła Katolickiego? Cytuję; "Jak naucza Kościół Katolicki prawidłowe słowa to: "Chrzczę was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Od kiedy w KK udziela się chrztu w takiej formule?
WC
~Wojciech Chajec
18 lutego 2022, 12:21
Może to być wpływ j. angielskiego i pomyłka tłumacza. Tam "ty" i "wy" to "you".
TR
~Teodor Radosny
16 lutego 2022, 12:22
Jezeli Chrystus Pan zniosl Prawo...to i obrzezanie na ciele nic nie znaczy, bo obietnica nie jest w okaleczaniu ciala, ani prawu, bo kto oczekuje obietnicy w prawu i obrzezaniu, ten przeoczyl Boga...tak i woda nic nie znaczy, bo Jezus chcrzci duchem.
WG
~Witold Gedymin
16 lutego 2022, 11:52
W sytuacjach nadzwyczajnych chrztu może udzielić każdy człowiek, nawet nieochrzczony, najważniejsze jest żeby miał intencję. Tu pojawia się również problem, hipotetyczny - a może nie całkiem, kapłanów którzy stracili wiarę, ale pozostają duchownymi bo trudno im zmienić drogę życiową. Czy chrzest udzielony przez takiego kapłana, który wewnętrznie stał się ateistą może być nieważny jeżeli nie miał on intencji udzielenia sakramentu? Dalej, czy są wskazane "języki urzędowe", w których można udzielać chrztu? Czy w każdym języku można znaleźć dokładne tłumaczenie łacińskiego wzorca? I jeszcze, czy polska formuła bez słowa "ja" czyniła by chrzest nieważnym? Przecież pełna i pozbawiona słowa "ja" wyrażają dokładnie to samo?
WR
~Wow Ras
16 lutego 2022, 10:43
Ten przykład pokazuje jak człowiek zredukował wszechmoc Boga do ograniczeń ludzkich. Człowiek ustalił, że Bóg działa lub nie. I to jest krytyczny błąd ludzki. Stąd wszelkie ustalenia wszelakich religii mówiących o tym jaki Bóg jest, a jaki nie jest są co najmniej zabawne :)
ZO
~załamka ogarnia na takie nowiny
16 lutego 2022, 07:56
no i ......?!!!
EA
~Ewa Adam
16 lutego 2022, 00:03
Przecież sakrament, to nie magiczna formułka, gdzie zmiana jednego słowa spowoduje, że czary nie zadziałają! A Pan Bóg to nie urzędnik, żeby się czepiać formularza.
MP
~michal padro
18 lutego 2022, 00:48
Ależ jak najbardziej. Msza też nie jest ważna jeżeli ksiądz pomyli łacińskie słówko przy przeistoczeniu.
AP
~Adam P
15 lutego 2022, 23:19
W takim razie co z resztą Sakramentów, które musi poprzedzić Chrzest Św., np. co ze związkami małżeńskimi? Ślub kościelny nieważny a w urzędowych świeckich papierach już tak? Idąc dalej wszystkie Komunie Św. były świętokradcze i ew. bez spowiedzi ktoś umarł?
NK
~Nikodem K.
15 lutego 2022, 22:45
W takim razie Jan Chrzciciel używał również niewłaściwej formuły. W zasadzie to pomylił wszystkie słowa. To pewnie za karę jest tym najmniejszym... Moj kochany kościele ile jeszcze?
MR
~Monika Rak
15 lutego 2022, 22:04
Są dzieci, które w sytuacji zagrożenia życia zostały ochrzczone przez pielęgniarki w szpitalu - ani formuła raczej się w takich sytuacjach nie zgadza, ani woda raczej nie jest święcona, rytuał też nie dopełniony i udzieliła chrztu osoba świecka - a jednak taki chrzest JEST WAŻNY. Wśród moich przyjaciół są dwie takie osoby, nikt nie uznał, że są mniej chrześcijanami, niż ochrzczeni w kościele... Sytuacja z artykułu dość absurdalna.
AM
~Ana M.
15 lutego 2022, 19:16
Jak to wytłumaczyć, że przez jedno słowo sakrament jest nie ważny, a jeśliby sakramentu udzielał kapłan uwikłany w grzechy ale bez słownej pomyłki to byłby ważny?
KP
~katolik pomniejszego płazu
16 lutego 2022, 14:15
sakramentów udziela Kościół i żeby sakrament był ważny musi być intencja czynienia tego co czyni Kościół. Dlatego chrztu z taką intencją może udzielić nawet ateista ale przekręcanie słów oznacza sprzeniewieżenie się intencji na rzecz prywatnych mniemań.
KP
~katolik pomniejszego płazu
16 lutego 2022, 21:55
oczywiście "sprzeniewierzenie"
LV
~Lord Vader
15 lutego 2022, 17:06
Drogi Deon'ie, Zanim skopiujecie informacje z rmf24, to sami zobaczcie czy oni nie napisali głupot. Od kiedy Kościół Katolicki naucza, że prawidłową forma chrztu są słowa: "Chrzczę was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego"? Nie ośmieszajcie się w ten sposób ale dodajcie poprawkę od redakcji. Pozdrawiam
WC
~Wojciech Chajec
15 lutego 2022, 16:34
Nie wiem, czy Bóg jest aż tak drobiazgowy, żeby w tym przypadku uznał chrzest za nieważny. Może ten ksiądz używał formy przynależnej królom? A może użył jakiejś formy właściwej tylko językowi angielskiemu (oni mówią np. "me" w celowniku zamiast "I"), lub hiszpańskiemu. Prawdopodobnie uważał, że skoro każdy ochrzczony może udzielić chrztu, to wspólnota wiernych tym bardziej może? Myślę, że skoro mawiał "my", to chyba znaczy, że "ja" też. Czyli myśląc logicznie wszystko powinno być w porządku: "My ciebie chrzcimy", tzn. "Ja ciebie chrzczę" oraz (przynajmniej) niektórzy tu obecni też. Gdyby fakt przyjęcia chrztu można było sprawdzić... Ale nawet testy na COVID dają czasem sprzeczne wyniki.
KP
~katolik pomniejszego płazu
15 lutego 2022, 15:12
jak to? to w końcu chrzest jest ważny, nieważny, czy zależy od tego jak kto uważa?