Ksiądz nie wykonuje polecenia biskupa. Co wynika z przypadku ks. Galusa?

Ksiądz nie wykonuje polecenia biskupa. Co wynika z przypadku ks. Galusa?
Fot. strixcode/depositphotos.com
0:00
- 0:00

- Przypadek ks. Daniela Galusa z Czatachowej uświadamia nam po raz kolejny, jak bardzo kontroli instytucjonalnej potrzebuje każda rzeczywistość w Kościele - podkreśla red. Tomasz Terlikowski. Decyzja watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa o wysłaniu ks. Galusa na półroczny okres przemyśleń jest jednym z tematów 21. odcinka podcastu "Tak myślę".

Przypomnijmy, że już wcześniej zastrzeżenia wobec prowadzącego pustelnię w Czatachowej ks. Galusa ogłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Kapłan odwołał się od decyzji swojego biskupa do Rzymu i obecne rozstrzygnięcie watykańskiej kongregacji jest jednoznaczne. Nakazuje ks. Galusowi udanie się na półroczne rekolekcje.

- Człowiek, nawet najbardziej wierzący, ma tendencję do uznawania wszystkiego, co przyjdzie mu do głowy - szczególnie jeśli otoczony jest wyznawcami - za dzieło Ducha Świętego. Instytucja kościelna, w tym hierarchia, ma jednak za zadanie rozeznawać, co od Ducha rzeczywiście pochodzi, a co jest tylko ludzkim - albo co gorsza demonicznym - dziełem - komentuje Tomasz Terlikowski.

Bywa też tak - o czym zapominać nie wolno - że to, co Boże zostaje przez ludzi wypaczone, sprowadzone na manowce, zniszczone, a nawet zwiedziony przez złego ducha. I wtedy także wkroczyć musi Kościół, niekoniecznie od razu z karami, ale choćby ze wskazaniem o konieczności pokuty, przebadania celów, środków i duchów - dodaje autor podcastu "Tak myślę".

Ks. Galus oświadczył jednak, że nie zastosuje się ani do decyzji ani metropolity częstochowskiego, ani Kongregacji ds. Duchowieństwa. Oznacza to niełatwy sprawdzian dla dzieła i kapłana, a także dla władz kościelnych.

Wszystkie odcinki podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego znajdziesz w DEON.pl

- Nie jest łatwo podporządkować się innemu człowiekowi, szczególnie kiedy wydaje się być kierowanym przez Ducha Świętego - wskazuje Tomasz Terlikowski, dodając, że "zbyt często zdarza się przypisywać Duchowi Świętemu to, co ludzkie, psychiczne, czasem psychopatologiczne a niekiedy wręcz to co demoniczne".

- I wtedy konieczna jest rewizja, sprawdzian wejście z władzą Kościoła. Jednym z elementów takiej rewizji jest właśnie posłuszeństwo Kościołowi kapłana - podkreśla Tomasz Terlikowski.

- To, co się niestety obecnie dzieje, prowadzi zarówno księdza Daniela jak i jego wiernych do wyjścia z Kościoła. To prosta droga i wszystko wskazuje na to, że ojciec Galus już na nią wszedł - podsumowuje Tomasz Terlikowski.

Przeczytaj także: Decyzja Kongregacji ds. Duchowieństwa w sprawie ks. Daniela Galusa 

Posłuchaj podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę" w aplikacji Spotify

Całego odcinka podcastu "Tak myślę" możesz wysłuchach na platformie YouTube

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Ksiądz nie wykonuje polecenia biskupa. Co wynika z przypadku ks. Galusa?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.