Ksiądz skazany na 10 lat więzienia za wykorzystywanie seksualne dwóch chłopców

Ksiądz skazany na 10 lat więzienia za wykorzystywanie seksualne dwóch chłopców
(fot. depositphotos.com)
PAP / jb

Na 10 lat więzienia skazał w czwartek Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim księdza Tomasza F. za wykorzystanie seksualne dwóch chłopców w wieku poniżej 15 lat. Po odbyciu kary ksiądz ma być umieszczony "w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym".

 

DEON.PL POLECA
Proces w tej sprawie toczył się za zamkniętymi drzwiami. O treści wydanego wyroku PAP dowiedziała się w biurze prasowym Sądu Okręgowego w Lublinie.

Prokuratura oskarżyła księdza Tomasza F. o wykorzystanie seksualne dwóch chłopców w wieku poniżej 15 lat. Według aktu oskarżenia, wobec jednego z chłopców ksiądz przynajmniej kilkukrotnie dopuścił się obcowania płciowego oraz innych czynności seksualnych, w okresie od lata 2018 do lipca 2019 roku. W przypadku drugiego chłopca zarzut dotyczy jednorazowego doprowadzenia do obcowania płciowego i innej czynności seksualnej w lipcu 2019 roku.

DEON.PL POLECA

Sąd uznał Tomasza F. za winnego przestępstwa wykorzystania seksualnego dwóch osób małoletnich, a także posiadania treści pornograficznych z udziałem małoletnich w postaci 371 plików multimedialnych i skazał go za to na 10 lat więzienia.

Sąd orzekł przy tym "system terapeutyczny wykonania kary łącznej pozbawienia wolności wobec osoby z zaburzeniami preferencji seksualnych". Oznacza to, że kara będzie wykonywana w oddziale terapeutycznym o określonej specjalizacji. Ponadto sąd orzekł środek zabezpieczający "w postaci umieszczenia oskarżonego w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym po odbyciu kary pozbawienia wolności".

Skazany ksiądz ma też zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość mniejszą niż 100 metrów i kontaktowania się z nimi przez 15 lat. Ma też zapłacić jednemu z pokrzywdzonych 50 tys. zł, a drugiemu 30 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę.

Sąd orzekł także wobec Tomasza F. 15-letni zakaz zajmowania wszelkich stanowisk, wykonywania wszelkich zawodów i działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi.

Ksiądz Tomasz F. jest aresztowany od listopada 2019 r.

Wyrok sądu w Opolu Lubelskim jest nieprawomocny.

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ksiądz skazany na 10 lat więzienia za wykorzystywanie seksualne dwóch chłopców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.