Książka papieża pięknym przygotowaniem do BN

Zobacz galerię
Książka papieża pięknym przygotowaniem do BN
KAI/ ad

Nowa książka papieża Benedykta XVI, trzeci i ostatni tom "Jezusa z Nazaretu. Dzieciństwo", to piękne przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Podkreślił to przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich w przeddzień prezentacji niemieckiej, oryginalnej wersji książki papieża.

"Życzę, aby książka znalazła wielu czytelników i inspirowała ludzi do tego, aby jeszcze raz na nowo zaufali Jezusowi" - powiedział abp Robert Zollitsch, w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA w Würzburgu. Dodał, że jest to "doskonała okazja zbliżenia się do tajemnicy i cudu wcielenia Boga".

Najważniejszym przesłaniem książki jest zdaniem abp. Zollitscha to, że Jezus “jest zapowiedzianym Mesjaszem, który ratuje świat, zbawia go i prowadzi do Boga". Podkreślił, że Benedykt XVI odnosi się także do wielu krytycznych pytań wobec teologii. Bada m.in. zawartość prawdy w biblijnych opowieściach o dzieciństwie, które przecież zostały zapisane dopiero w 20, a nawet 30 lat później. Papież dochodzi w swoich rozważaniach do wniosku, że główną "informatorką" musiała być sama Maryja. Ale istnieje też wiele elementów wynikających z kontekstu historycznego, które jednoznacznie przemawiałyby za tym, że przekaz jest prawdziwy. Papież wychodzi z założenia, że Betlejem jest faktycznie miejscem narodzenia Jezusa, szczególnie, że zgodnie pisali o tym ewangeliści Mateusz i Łukasz.

"`Jezus z Nazaretu` ukazuje nam raz jeszcze, jak głęboko papież zna Biblię i jak potrafi nad nią medytować" - stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu. Jego zdaniem lektura tej książki umacnia nas w przekonaniu, że "Bóg nie zostawia ludzi samym sobie i tego możemy być pewni".

Wydana nakładem oficyny Herdera książka o narodzinach i dzieciństwie Jezusa ukazuje się dziś w krajach języka niemieckiego w początkowym nakładzie 100 tysięcy egzemplarzy. Oficjalna prezentacja w Watykanie odbyła się 20 listopada z udziałem ponad 200 dziennikarzy, dyplomatów i przedstawicieli Kurii Rzymskiej. Książkę prezentował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasi.

DEON.PL POLECA

"Trzeci tom trylogii o Jezusie Benedykta XVI/Josepha Ratzingera zatytułowany `Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo`, ukazuje się w milionowym nakładzie i będzie przetłumaczony ogółem na 20 języków" - poinformował podczas watykańskiej prezentacji rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi, któremu asystowała latynoamerykańska teolog Maria Clara Lucchetti Bongemer z Rio de Janeiro.

Poprzednie tomy "Jezusa z Nazaretu" poświęcone publicznej działalności Jezusa oraz Męce i Zmartwychwstaniu ukazały się w 2007 i 2011 roku i tylko w Niemczech sprzedano ponad 600 tys. egzemplarzy. "Dzieciństwo" zamyka trzytomowe dzieło o Jezusie z Nazaretu.

książka odstępna od 23 listopada

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Książka papieża pięknym przygotowaniem do BN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.