"To świeże spojrzenie na początki wiary"

"To świeże spojrzenie na początki wiary"
kard. Christoph Schönborn
KAI / pz

Nowa książka papieża o Jezusie niesie z sobą świeże spojrzenie na historię dzieciństwa Jezusa i równocześnie na początki chrześcijańskiej wiary. Tak po pierwszej lekturze scharakteryzował kard. Christoph Schönborn opublikowaną dzisiaj w języku niemieckim najnowszą książkę Josepha Ratzingera/Benedykta XVI pt."Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo".

- Czuje się, że papież żyje Biblią - podkreślił arcybiskup Wiednia w rozmowie z austriacką agencją katolicką "Kathpress" wskazując na wszechstronną i głęboką bliskość papieża i Pisma Świętego.

Zdaniem kard. Schönborna, książka ma szczególne znacznie, ponieważ właśnie Ewangelie traktujące o dzieciństwie Jezusa były wielokrotnie oceniane jako historycznie wątpliwe i legendarne. - Natomiast papież potwierdza historyczną i duchową zgodność biblijnej historii dzieciństwa Jezusa - podkreślił kard. Schönborn. Jego zdaniem, w książce udało się papieżowi nie tylko przedstawić historyczną wiarygodności Ewangelii mówiących o dzieciństwie Jezusa, ale również naświetlić ich głębsze wymiary.

- Przedstawioną i zamkniętą trylogię o Jezusie można rozumieć jako esencję teologii papieża i uczonego Josepha Ratzingera. Nie chce on tylko zachęcać do przemyśleń nad wiarą, lecz także w ten sposób chce zaprosić do przyjaźni z Chrystusem - uważa przewodniczący austriackiego episkopatu.

Jego zdaniem trzy tomy o Jezusie pozwalają też w wyjątkowy sposób wniknąć w bardzo osobisty świat wiary papieża. - Równocześnie tezy i zaprezentowane w książce przekonania są zbawienną prowokacją dla zawężonej teologii - powiedział arcybiskup Wiednia, uczeń i wieloletni współpracownik Josepha Ratzingera, jak również uznany ekspert w dziedzinie jego myśli teologicznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To świeże spojrzenie na początki wiary"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.