Kto zastąpi proboszcza Bazyliki Mariackiej w Krakowie? Media: abp Jędraszewski podjął już decyzję

Kto zastąpi proboszcza Bazyliki Mariackiej w Krakowie? Media: abp Jędraszewski podjął już decyzję
Bazylika Mariacka w Krakowie. Fot. Depositphotos.com
diecezja.pl / Facebook / onet.pl / mł

Proboszcz Bazyliki Mariackiej w Krakowie został odwołany, a administratorem opuszczonej przez niego parafii ma być ks. Stanisław Czernik, dotychczasowy administrator parafii św. Floriana w Krakowie. Tak wynika z doniesień medialnych, do których nie odniosła się jeszcze krakowska kuria.

Media: ks. Raś przestał być proboszczem

Sprawa Bazyliki Mariackiej budzi wiele emocji nie tylko wśród wiernych położonej w sercu Krakowa parafii, ale także wśród wielu wiernych archidiecezji krakowskiej i sąsiednich. Od grudnia 2023 roku, gdy na jaw wyszedł konflikt między pełniącym od 2011 roku funkcję proboszcza ks. Dariuszem Rasiem a krakowskim metropolitą, abp. Markiem Jędraszewskim, pojawiło się bardzo wiele domysłów i doniesień na temat tej sprawy.

DEON.PL POLECAWydaje się, że konflikt doczekał się finału właśnie teraz, w maju 2024 roku - media poinformowały, że ks. Raś przestał być proboszczem bazyliki. Doniesienia nie znajdują jednak potwierdzenia na kanałach informacyjnych archidiecezji krakowskiej. Decyzję arcybiskupa skomentowali jedynie anonimowi księża na łamach "Gazety Wyborczej" oraz ks. Kazimierz Sowa na swoim facebookowym profilu. Nie odniósł się do niej ani ks. Raś, ani krakowska kuria. 

Na stronie diecezji nie ma żadnej informacji 

Według doniesień medialnych ks. Dariusza Rasia na urzędzie proboszcza nikt na razie w roli kolejnego proboszcza nie zastąpi - dlatego dla parafii miał zostać ustanowiony administrator. Z informacji podawanych w mediach wynika, że ma być nim dotychczasowy administrator parafii św. Floriana, ks. Stanisław Czernik. Jednak na stronie diecezjalnej ta decyzja wciąż nie ma żadnego potwierdzenia.

O sprawę pytaliśmy rzecznika krakowskiej kurii, ks. Łukasza Michalczewskiego jeszcze w zeszłym tygodniu, gdy zaczęły o niej informować media. Rzecznik kurii wyjaśnił, że "nie wie nic o żadnym dekrecie dotyczącym ks. Dariusza Rasia" i dodał, że abp Jędraszewski nie ma w zwyczaju komentowania spraw personalnych, do których według niego należy zmiana proboszcza na jednej z najbardziej rozpoznawalnych parafii w Krakowie. Jak poinformował, nie jest też planowane żadne oświadczenie ze strony kurii, wyjaśniające zaistniałą sytuację, która - nie da się ukryć - wzbudza niepokój wśród parafian i diecezjan.   

Do tej pory na stronie archidiecezji krakowskiej nie ukazał się żaden komunikat informujący o zmianie, a gdy to sprawdzaliśmy, 14 maja o 9.00 przy nazwisku ks. Rasia w spisie księży widniejącym na diecezjalnej stronie wciąż widnieje informacja, że w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pełni funkcję proboszcza. W bardzo zwięzłych ogłoszeniach parafialnych z ostatniej niedzieli, publikowanych na stronie parafii także nie znajdujemy żadnej informacji, dotyczącej zmiany na kluczowym urzędzie w parafii, podobnie rzecz się ma na parafialnym Facebooku, w którym informacja o zmianie proboszcza pojawiła się tylko w komentarzu pozostawionym przez jednego z obserwatorów strony. 

Źródło: diecezja.pl / Facebook / onet.pl / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kto zastąpi proboszcza Bazyliki Mariackiej w Krakowie? Media: abp Jędraszewski podjął już decyzję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.