"Ktoś o pięknej sylwetce duchowej" - bp. Romuald Kamiński o Henryku Hoserze

"Ktoś o pięknej sylwetce duchowej" - bp. Romuald Kamiński o Henryku Hoserze
Bp. Romuald Kamiński. Zdj.: SalveNET/youtube.com
PAP/tkb

Abp Henryk Hoser zostanie w mojej pamięci jako ktoś o pięknej sylwetce duchowej - powiedział PAP ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Poinformował, że abp Hoser zostanie pochowany w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie.

Jak zaznaczył bp Kamiński, abp Hosera poznał, kiedy ten został mianowany ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej w 2008 r. "Postrzegałem go wtedy - i takim pozostał do śmierci - jako człowieka bardzo delikatnego, ciepłego, życzliwego i zawsze uśmiechniętego" - podkreślił.

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego, abp Hoser był człowiekiem "o ogromnym potencjale intelektualnym". "Był zaznajomiony ze sprawami historii i kultury. Znał problemy świata i umiał się w tym wszystkim doskonale odnaleźć, co pomagało mu w wypełnianiu zadań duszpasterza zarówno w Afryce, jak i w Polsce" - zastrzegł.

Bp Kamiński zaznaczył, że abp Hoser w czasie ziemskiego życia "zrobił to, co było w planach Bożych". "Po ludzku patrząc, zrobił kawał dobrej roboty" - ocenił.

Hierarcha przypomniał, że abp Hoser miał wielkie zasługi w kwestii promowania misji. "Myślę, że ważne jest, abyśmy jako uczniowie Pana Jezusa pomagali innym narodom odnaleźć drogę do Boga. Realizując to dzieło, możemy kontynuować dzieło abp Henryka Hosera" - powiedział.

Dodał, że drugą troską abp. Hosera była kwestia małżeństwa i rodziny. "Bardzo wiele czynił jeśli chodzi o duszpasterstwo rodzin. Warto, żebyśmy i w tym kierunku robili coraz więcej i starali się przekształcać rzeczywistość wskazując, że małżeństwo i rodzina to wspólnoty decydujące o kształcie naszej cywilizacji" - podkreślił.

Bp Kamiński poinformował, że abp Hoser zostanie pochowany w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie. Zapowiedział, że pogrzeb odbędzie się pod koniec tygodnia.

Abp Henryk Hoser zmarł w piątek wieczorem w szpitalu na ul. Wołoskiej w wieku 78 lat. Był pallotynem, od maja 2008 r. był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. 8 grudnia 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Henryka Hosera z urzędu biskupa warszawsko-praskiego, który skończył 75 lat i przeszedł na emeryturę. Następcą abp. Hosera został bp Romuald Kamiński.

W maju 2018 r. papież Franciszek mianował arcybiskupa Henryka Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim przy parafii w Medjugorje, gdzie od 1981 roku - jak twierdzi szóstka młodych ludzi - trwają objawienia Matki Bożej. Wcześniej pełnił funkcję sekretarza pomocniczego w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, ponad 20 lat spędził na misjach w Rwandzie i Zairze. Od 2008 roku abp Hoser przewodził pracom zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

"Ktoś o pięknej sylwetce duchowej" - bp. Romuald Kamiński o Henryku Hoserze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.