Kuba: trwa dialog Kościoła z władzą

Kuba: trwa dialog Kościoła z władzą
(fot. NatalieMaynor / Foter / CC BY)
KAI / kw

Na Kubie trwa stały, "płynny" dialog Kościoła katolickiego z władzami - powiedział metropolita Hawany kard. Jaime Ortega y Alamino przed rozpoczynającą się 19 września trzydniową podróżą papieża do tego kraju.

W programie wywiadów, nadawanych wieczorem przez stołeczną telewizję, oświadczył on 1 bm., że "Kościół przebył długą drogę, niekiedy trudną i pełną przeciwieństw".

Nawiązując do krytyki ze strony opozycji w kraju i na emigracji, zarzucającej hierarchom uległość wobec reżymu, purpurat zapewnił, że Kościół jest zawsze gotów wspierać zachodzący obecnie na wyspie proces transformacji. Aby pokonywać przeszkody w kontaktach z władzami, biskupi i on sam prowadzą z nimi działalność "dialogową, podejmując trudności i najtrudniejsze elementy [w stosunkach wzajemnych]".

W odpowiedzi na inne zarzuty, że nie zajmuje stanowiska politycznego zbieżnego z opozycją, kardynał przypomniał, że "Kościół nie jest częścią władzy", dodając jednocześnie, że "nie oznacza to, iż jest oddzielony od społeczeństwa i że nie prowadzi działalności społecznej".

DEON.PL POLECA

Arcybiskup stolicy ujawnił następnie, że na krótko przed wybraniem kard. Jorge M. Bergoglio na papieża w marcu 2013 powiedział mu, że jego poprzednik - Benedykt XVI wyraził się, iż Kościół "jest w świecie nie po to, aby zmieniać rządy, ale aby przenikać Ewangelią serca ludzi a oni zmienią świat".

"Usłyszawszy to podniósł on [Franciszek] ręce do góry i powiedział: «Należałoby to napisać na wielkim plakacie przy wejściach do wszystkich miast świata»" - wspominał kard. Ortega.

Nie było to jego pierwsze wystąpienie telewizyjne, ale dotychczas pojawiał się on głównie w programach zagranicznych, obecnie zaś mógł rozmawiać w studiu krajowym. Zdaniem niektórych badaczy dzisiejszej rzeczywistości kubańskiej dobre stosunki państwowo-kościelne zaczęły się układać w latach dziewięćdziesiątych po wielu dziesięcioleciach konfrontacji. Uwieńczeniem tego etapu były dwie podróże na wyspę - Jana Pawła II w dniach 21-26 stycznia 1998 i Benedykta XVI w dniach 26-28 marca 2012.

Obecnie, od 19 do 22 września kard. Ortega będzie podejmował na Kubie papieża Franciszka, który następnie uda się do Stanów Zjednoczonych. Obie te wizyty odbywać się będą w szczególnym kontekście - wznowienia w lipcu br. po ponad 50 latach przerwy, stosunków dyplomatycznych między Hawaną a Waszyngtonem. Dużą rolę odegrał w tym procesie Ojciec Święty, za co podziękowali mu prezydenci obu krajów Barack Obama i Raúl Castro.

Nawiązując do tego wydarzenia, kardynał zwrócił uwagę, że "papież przyjedzie w chwili, gdy w obu stolicach są już ambasady obu krajów", dodając, że przesłaniem tej podróży będzie okazanie przez papieża zadowolenia, ze stosunki między nimi "posuwają się naprzód".

Ortega przypomniał ponadto, że już Benedykt w czasie swego pobytu na wyspie przed 3 laty mógł zauważyć początek całej serii reform, zmierzających do większego otwarcia się Kuby w dziedzinie gospodarczej, co "powinno pomóc transformacji". Dodał, że tą samą linią w stosunkach z wyspą idzie obecny papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kuba: trwa dialog Kościoła z władzą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.