"Kuria musi pracować bardziej efektywnie"

(fot. georgeogoodman/flickr.com/CC)
KAI / psd

Mniej biurokracji w Kurii Rzymskiej zapowiada nowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, abp Pietro Parolin. Kuria musi być "szczupła i elastyczna - mniej biurokracji a więcej efektywności" - powiedział w rozmowie z włoskim dziennikiem "Avvenire" abp Parolin, który 22 lutego zostanie kardynałem.

Jest to jego pierwsza obszerna rozmowa z włoską gazetą od chwili objęcia funkcji sekretarza stanu, a tym samym najbliższego współpracownika papieża Franciszka.

Abp Parolin był w latach 2002-2009 podsekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu. Prowadził m.in. rokowania z Izraelem w ramach Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej Państwa Izrael i Stolicy Apostolskiej. Odwiedzał także komunistyczny Wietnam. Dzięki jego wysiłkom powstała tam Wspólna Grupa Robocza, która ma doprowadzić do nawiązania stosunków dyplomatycznych. Teraz wyznał, że ma nadzieję również na nowy dialog z władzami chińskimi w Pekinie.

DEON.PL POLECA

Kuria, jako narzędzie papieża i biskupów współczesnego Kościoła, musi pełnić zadania, które się całkowicie zmieniły, stwierdził kardynał-nominat. Jednocześnie zdecydowanie skrytykował przesadnie wypaczony obraz stosunków w Watykanie. Jego zdaniem Kuria często zbyt pochopnie i w sposób wypaczony ukazywana jest jako miejsce spisków i gier o wpływy.

W realizowaniu kursu duszpasterskiego papieża Franciszka Sekretariat Stanu powinien stanowić "wzór dla całego Kościoła" - powiedział w wywiadzie abp Parolin. Zwrócił uwagę, że podobnie jak wszędzie, gdzie ogniskuje się władza, również w Kurii istnieje niebezpieczeństwo jej nadużycia. Aby tak się nie stało, nie wystarczy sama reforma struktur, potrzebne jest ponadto "ciągłe osobiste nawracanie" - podkreślił abp Parolin.

13 kwietnia ubiegłego roku papież Franciszek powołał Radę Kardynałów dla zreformowania Kurii. W najbliższych dniach zbierze się ona w Watykanie już po raz trzeci.

Pytany o stosunki z Chinami abp Parolin powiedział, że po wyborze papieża Franciszka ostatnio rejestrowane są z Pekinu sygnały “nowej uwagi". "Mamy wielką nadzieję, że wzajemne zaufanie i zrozumienie między stronami będą mogły nabrać konkretnych kształtów w podjęciu konstruktywnego dialogu z władzami politycznymi", stwierdził nowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Stosunki między Rzymem a Pekinem są szczególnie trudne. Władze chińskie uznają tylko kontrolowane przez państwo, a nieuznawanie przez papieża Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich. Katolicy wierni Rzymowi, którzy bronią się przed ingerowaniem Pekinu w ich wewnętrzne sprawy, tworzą Kościół podziemny. W minionych latach pod naciskiem władz państwowych dochodziło do kolejnych święceń biskupich bez zgody papieża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kuria musi pracować bardziej efektywnie"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.