Łagiewniki będą głównym miejscem ŚDM 2016?

Łagiewniki będą głównym miejscem ŚDM 2016?
(fot. Piotr Drabik /Wikipedia Commons /CC BY 2.0)
PAP / psd

Tereny wokół Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach mogłyby być głównym miejscem spotkań w czasie Światowych Dni Młodzieży - uważa wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego ŚDM 2016 ks. Bronisław Fidelus.

Jak przyznał, rok temu napisał do urzędu marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie prac na tym terenie, jednak został on odrzucony. "Wskazywałem to miejsce jako miejsce na organizację centralnych Światowych Dni Młodzieży. Ale urząd marszałkowski powiedział, że w tej kadencji nie weźmie wniosku pod uwagę" - mówił ks. Fidelus w czasie debaty zorganizowanej w piątek w krakowskim magistracie przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

Zaznaczył, że jako miejsce spotkań młodzieży z papieżem na początku brane były pod uwagę przede wszystkim Błonia. Nie rozstrzygnięto jednak jeszcze, gdzie ostatecznie główne spotkania się odbędą.

Prof. Aleksander Boehm z Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej zwrócił uwagę, że teren tzw. Białych Mórz (Osadniki Sodowe Solvay na pograniczu Łagiewnik i Borku Fałęckiego), w sąsiedztwie łagiewnickiego sanktuarium i Centrum Jana Pawła II, liczy 100 ha, czyli jest dwa razy większy niż Błonia.

DEON.PL POLECA

"To miejsce o ogromnym potencjale i znakomitej lokalizacji. Jego atrybuty wynikają z sąsiedztwa Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II. Teren jest przy linii kolejowej, która dla obsługi komunikacyjnej ogromnej ilości osób jest wielką zaletą" - wskazał profesor.

Jego zdaniem warto na tym obszarze, należącym do Gminy Miejskiej Kraków, utworzyć park, który posłużyłby nie tylko pielgrzymom w czasie ŚDM 2016, ale i później byłby miejscem wypoczynku krakowian i turystów.

Także według przewodniczącego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierza Barczyka, poprzemysłowy obszar Białych Mórz, wymaga rekultywacji, ale jest miejscem o ogromnym potencjale. Mógłby tu powstać zespół parkowo-wypoczynkowy, nazwany np. im. Jana Pawła II. Miejsce posłużyłoby uczestnikom ŚDM 2016, jak i przybywającym tam później pielgrzymom, turystom i krakowianom.

Wiceprzewodniczący Fidelus zwrócił uwagę, że w Światowych Dniach Młodzieży może wziąć udział co najmniej pół miliona osób, jednak - jak podkreślił - trudno dokładnie powiedzieć, ile ich rzeczywiście będzie. Dodał, że Komitet organizacyjny przygotuje się na ok. półtora miliona osób.

Światowe Dni Młodzieży mają się odbyć w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016 r. pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Ci młodzi ludzie, którzy będą chcieli przyjechać do Polski wcześniej, będą mogli spędzić sześć dni (20 - 25 lipca) w polskich diecezjach, goszcząc u rodzin.

Światowe Dni Młodzieży odbyły się dotąd w Polsce tylko raz - w 1991 r., w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób. Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż - symbol Dni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łagiewniki będą głównym miejscem ŚDM 2016?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.