Łagiewniki: Rycerze Kolumba startują w Polsce

Łagiewniki: Rycerze Kolumba startują w Polsce
(źr. www.rycerzekolumba.com)
KAI / wm

Ceremonia wprowadzenia na urząd pierwszej w Polsce rady stanowej Rycerzy Kolumba odbyła się 25 czerwca w dolnej części Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Mszę św. celebrował kapelan stanowy Rycerzy Kolumba kard. Franciszek Macharski. Ceremonii nałożenia insygniów delegatowi stanowemu Krzysztofowi Orzechowskiemu dokonał osobiście Najwyższy Rycerz, Carl Anderson z USA. Polska to pierwszy kraj w Europie, w którym działają członkowie tej największej na świecie organizacji tylko dla mężczyzn.

Delegat stanowy jest przełożonym Rycerzy Kolumba w Polsce. Zmiana statusu tej organizacji to kolejny, ważny krok w rozwoju zakonu w Polsce. Rada stanów osiągnęła pełne uznanie na mocy Statutu, Konstytucji i Praw rządzących zakonem. Podczas rady stanowej Rycerze Kolumba zobowiązali się m.in. do wspierania wszelkich inicjatyw podejmowanych przez Konferencję Episkopatu Polski, aby budować kulturę życia. Podjęto również decyzję odnośnie promowania działań w sprawach dotyczących ochrony życia ludzkiego i zachowania jego godności.

Rycerzy Kolumba sprowadził do Polski abp Zygmunt Zimowski. Pierwsze Rady powstały w 2006 roku w Krakowie, Radomiu i Starachowicach. Rycerze na całym świecie prowadzą kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów na całym świecie w wózki, w parafiach zachęcają młodych do akcji charytatywnych, organizują imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków. W Polsce jest ponad 30 rad Rycerzy Kolumba, skupiających ok. 1,7 tys. osób.

Organizację założył pod koniec XIX wieku w piwnicy kościoła Najświętszej Marii Panny w New Haven, w stanie Connecticut, 29-letni ks. Michael McGivney. Członkowie tej rodzinnej organizacji bratniej przysięgli bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary. Obecnie zakon pomaga rodzinom osiągnąć bezpieczeństwo finansowe poprzez ubezpieczenie na życie, renty dożywotnie i długoterminowe programy ubezpieczeniowe, poświęca wiele czasu służbie społecznej i wolontariatowi.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łagiewniki: Rycerze Kolumba startują w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.