Ławrow po spotkaniu z kard. Parolinem: dziękujemy za wsparcie procesów pokojowych

Ławrow po spotkaniu z kard. Parolinem: dziękujemy za wsparcie procesów pokojowych
(fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
KAI / pk

Dziękujemy "naszym kolegom z Watykanu" za poparcie dla procesu pokojowego w Syrii i "dla Porozumień Mińskich, mających na celu uregulowanie kryzysu ukraińskiego" - powiedział minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow na konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, który składa czterodniową wizytę w Rosji.

Szef rosyjskiej dyplomacji ujawnił, że pełne zaufania rozmowy dotyczyły dwustronnych relacji między Moskwą i Watykanem, a także "poważnych problemów" w różnych częściach świata, szczególnie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Ławrow przypomniał, że pierwsze kontakty obu stron sięgają XV w. Od końca XVIII w. papieskie misje dyplomatyczne do Rosji stały się regularne. A dokładnie 200 lat temu, w 1817 r. zostało otwarte pierwsze stałe przedstawicielstwo Rosji w Watykanie.

Minister zapowiedział, że w ramach współpracy kulturalnej, po wystawie ze zbiorów Muzeów Watykańskich w Rosji, w listopadzie 2018 r. zostanie zorganizowana w Watykanie ekspozycja "Duchowe dziedzictwo sztuki rosyjskiej: od ikony do awangardy".

W czasie rozmowy z kard. Parolinem mówiono o działaniach Rosji w Syrii. - Doceniamy poparcie, jakie nasi koledzy z Watykanu dają procesowi [pokojowemu] z Astany i decyzjom, które nastąpiły po tym porozumieniu w sprawie utworzenia stref bezpieczeństwa. Wyjaśniliśmy jaki jest przewidywany rozwój procesu z Astany i jak przygotowujemy się do najbliższego cyklu negocjacji w Genewie w sprawie procesu pokojowego - podkreślił szef rosyjskiej dyplomacji.

Ujawnił, że obie strony zgodziły się co do konieczności wznowienia negocjacji izraelsko-palestyńskich, zgodnie z decyzjami ONZ.

Nie zabrakło wymiany opinii nt. sytuacji na Ukrainie. - Podziękowaliśmy naszym kolegom z Watykanu za ich poparcie dla Porozumień Mińskich, mających na celu uregulowanie kryzysu ukraińskiego. Wsparcie to nie ogranicza się tylko do wymiaru moralnego. Ostatnio Watykan wysłał znaczącą pomoc humanitarną na Ukrainę, w tym do Doniecka i Ługańska. Mówiliśmy dziś również o konieczności przezwyciężenia kryzysu ukraińskiego, poszukiwaniu rozwiązań pozwalających w całości wypełnić Porozumienia Mińskie. Doceniamy stanowisko Watykanu w sprawie niedopuszczalności wykorzystywania czynnika religijnego, by odnieść korzyści polityczne - podkreślił Ławrow.

Odnośnie do sytuacji w Wenezueli minister przypomniał, że Rosja poparła inicjatywę Stolicy Apostolskiej mającą na celu pojednanie stron konfliktu. Wyraził przekonanie, że to "podejście pozostaje w pełni trafne obecnym kontekście".

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy szef rosyjskiej dyplomacji dodał, że "jest wielu graczy, którzy mogą pomóc" w rozwiązaniu kryzysu w Wenezueli. - Ale ważne jest zrozumienie tego, że wszystkie zagraniczne siły, które zachęcają opozycję do twardej konfrontacji z rządem, łącznie z użyciem siły, podkopują wysiłki tych, którzy są szczerze zainteresowani przywróceniem pokoju w Wenezueli - podkreślił rosyjski minister.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ławrow po spotkaniu z kard. Parolinem: dziękujemy za wsparcie procesów pokojowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.