Lednica zaprasza na XX Spotkanie Młodych

Lednica zaprasza na XX Spotkanie Młodych
(fot. jazonz / flickr.com / CC BY 2.0)
4 lata temu
KAI/ ed

W Poznaniu, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w klasztorze ojców dominikanów, sztab lednicki Wspólnoty Lednica 2000 przedstawił symbole tegorocznego XX Spotkania Młodych na Polach Lednickich oraz jego program.

Na Lednicy młodzi spotkają się 4 czerwca pod hasłem "Amen". Tegoroczna Lednica będzie czwartym, ostatnim spotkaniem w ramach przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami: "W Imię Ojca", "W imię Syna" i "W Imię Ducha Świętego". ‒ Podczas tego spotkania chcemy wyśpiewać, wytańczyć, wykrzyczeć "Amen!", czyli "Niech tak się stanie!". Przygotowało nas do tego, jak je nazywamy, triduum lednickie, które przeżywaliśmy z o. Janem Górą. W tym roku chcemy je nie tylko zwieńczyć, ale też coś nowego rozpocząć ‒ wyjaśniał o. Maciej Soszyński OP, jeden z duszpasterzy lednickich.

W tym roku symbolami spotkania będą podręczny egzemplarz Pisma Świętego z dedykacją papieża Franciszka, co było ostatnim marzeniem o. Góry oraz drewniany krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami pokoju. ‒ Napisane jest na nim hasło tegorocznego spotkania: "Amen" napisane ręką ojca Jana. Zeskanowaliśmy je z jego kalendarza, w którym już wcześniej zapisał sobie to hasło ‒ mówił o Wojciech Prus OP, drugi z duszpasterzy lednickich dopowiadając, że tegoroczne spotkanie będzie jednym wielkim podziękowaniem za ojca Jana, za jego dzieła i dary.

‒ Wszyscy, którzy cokolwiek mu zawdzięczamy, spotykamy się 4 czerwca na Polach Lednickich! Myślę, że tych ludzi w Polsce jest więcej niż 200 tys., więc liczymy na dużą frekwencję ‒ zauważył o. Prus. ‒ Naszym marzeniem jest, aby dary wręczali młodzieży dominikańscy nowicjusze. W związku z 800-leciem zgromadzenia, ojciec prowincjał wydał specjalną zgodę, żeby przyjechali na Lednicę i witali ludzi ‒ dodał.

Kapłani, tak jak wymarzył sobie o. Góra, otrzymają małą butelkę wina i trzy hostie. ‒ One mają być znakiem tego, że jesteśmy poprzez Eucharystię zaproszeni do pomnażania miłości ‒ tłumaczył o. Soszyński.

Pola Lednickie będą 4 czerwca otwarte już od godz. 8. Od godz. 9 będzie trwała spowiedź, a o 14 konferencję o entuzjazmie wiary wygłosi o. Adam Szustak OP. ‒ O godz. 16 przejdzie procesja wielkiej radości, tańca, podczas której zabrzmi piękna pieśń "Tylko orły". Ta procesja była ulubionym elementem spotkań na Polach Lednickich ojca Jana. Będzie on z nami podczas niej nie tylko "z góry", planujemy również, aby w pewien sposób pojawił się na Polach Lednickich ‒ zdradza koordynatorka spotkania Ewa Nagel.

Oficjalnie spotkanie rozpocznie się o godz. 17. Pierwszej jego części zatytułowanej "Chrzest Polski" przewodniczyć będzie kard. Dominik Duka, Prymas Czech, który przywiezie z Pragi relikwie św. Wojciecha. Podczas niej odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne.

O godz. 19.30 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, podczas której kazanie wygłosi związany z o. Janem Górą biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

W drugiej części spotkania "800-lecie dominikanów", uczestniczyć będzie cała rodzina dominikańska. Przybliżone w formie teatralnej zostaną postaci założyciela zgromadzenia św. Dominika oraz św. Jacka i bł. Czesława, pierwszych dominikanów, których posłał on do Polski.

Trzecią część ‒ "Przyszłość wiary w Polsce i na świecie" rozpocznie przesłanie papieża Franciszka do młodzieży. Następnie słowo wygłosi bp Grzegorz Ryś, po czym przejdzie procesja, w której podkreślona ponownie zostanie obecność o. Jana Góry. ‒ Na koniec nieodłączny punkt programu, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej wybór Chrystusa i przejście przez Bramę III Tysiąclecia ‒ zapowiada Ewa Nagel.

Sebastian Kamiński, szef sztabu lednickiego podkreślił, że w przygotowanie Spotkania Lednickiego zaangażowanych jest prawie 3 tys. wolontariuszy, z czego 2 tys. bezpośrednio w zapewnienie bezpieczeństwa. Przypomniał też, że na stronie www.lednica2000.pl trwają cały czas zapisy kolejnych osób, które chciałyby pomóc w przygotowaniu i przebiegu spotkania.

Jak podkreślił Kamiński w rozmowie z KAI, Lednica ma wypracowane procedury, o których nie mówi się głośno. ‒ Są one wystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa. Mieliśmy już kilka spotkań na ten temat ze służbami państwowymi. Lednica zawsze była bezpieczna, niezależnie od warunków pogodowych ‒ stwierdził.

Z kolei Bartłomiej Dobrzyński, rzecznik prasowy Spotkań Lednickich poinformował o tym, iż w tym roku ruszył projekt www.jedziemynalednice.pl. ‒ To baza wyjazdów na Spotkania Młodych. Zachęcamy osoby, które organizują wyjazdy, aby za jej pośrednictwem kontaktowali się z tymi, którzy jadą na Lednicę poprzez zamieszczenie informacji w zakładce odpowiedniej dla swojego województwa ‒ wyjaśnił.

Rzecznik prasowy przypomniał też, że Stowarzyszenie Lednica 2000 jest organizacją pożytku publicznego i można mu przekazać 1 proc. podatku dochodowego na rozwój Lednicy. ‒ Bardzo dużo jeszcze przed nami, chociażby dokończenie budowy domu pielgrzyma. Musimy również kontynuować "żebractwo" ojca Jana, bo ciągle brakuje nam środków, a mamy wielkie plany ‒ mówił Dobrzyński.

Konferencję prasową poświęconą tegorocznej Lednicy zorganizowano w "Jubilacie" ‒ miejscu spotkań, które otwarto w tym roku w poznańskim klasztorze dominikanów z okazji 800-lecia zgromadzenia.

W Spotkaniach Młodych Lednica 2000 do tej pory w sumie uczestniczyło ok. 2 mln osób. Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i co weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lednica zaprasza na XX Spotkanie Młodych
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Lednica zaprasza na XX Spotkanie Młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.