Lefebryści: hitlerowiec z prawem do pochówku

Lefebryści: hitlerowiec z prawem do pochówku
(fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)
PAP / mm

Włoski dystrykt lefebrystowskiego Bractwa św. Piusa X potwierdził, że przyjął prośbę o odprawienie kościelnego pogrzebu hitlerowskiego zbrodniarza Ericha Priebke. Został on 15 lat temu skazany na dożywocie za przygotowanie i wykonanie w 1944 r. egzekucji 335 obywateli włoskich, w tym 70 Żydów, w odwet za akcję ruchu oporu.

- Chrześcijanin, który został ochrzczony oraz przyjął sakramenty pokuty i Eucharystii, bez względu na to, jakie były jego winy i grzechy, jeśli umarł pojednany z Bogiem i Kościołem, ma prawo do Mszy św. i egzekwii - głosi komunikat lefebrystów.

Podkreśla on jednocześnie odrzucenie przez Bractwo "jakiejkolwiek formy antysemityzmu i nienawiści rasowej, ale także wszelkich form nienawiści". - Religia katolicka jest religią miłosierdzia i przebaczenia - napisali włoscy lefebryści.

Zaznaczyli, że pogrzeb Priebkego powinien mieć charakter prywatny, bez "nacisku lub instrumentalizacji ze strony mediów". Dlatego poprosili dziennikarzy, by nie przedstawiali "aktu pobożności chrześcijańskiej jako gestu ideologicznego".

Wcześniej Wikariat Diecezji Rzymskiej, kierowanej przez papieża, oświadczył, że żaden ksiądz tej diecezji nie poprowadzi pogrzebu niemieckiego zbrodniarza wojennego ani nie odprawi Mszy żałobnej w jego intencji. Przeciwko pochowaniu go w Rzymie, gdzie przebywał w areszcie domowym, wypowiedziała się tamtejsza gmina żydowska, a także burmistrz stolicy Włoch Ignazio Marino.

Priebke zmarł 11 października w wieku 100 lat. Nigdy nie wyraził skruchy z powodu egzekucji z 1944 r., a tuż przed śmiercią przygotował wywiad-testament, w którym ponowił wierność ideałom narodowego socjalizmu i zanegował istnienie obozów śmierci i komór gazowych.

Jego pogrzeb odbywa się dziś w kaplicy lefebrystów w podrzymskim Albano. Po liturgii ciało Priebkiego ma zostać poddane kremacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lefebryści: hitlerowiec z prawem do pochówku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.