Lefebryści odpowiadają Watykanowi

8 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykańskie / slo

Do Watykanu nadeszła odpowiedź Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X na przedstawioną 14 września "preambułę doktrynalną". W ich piśmie nie ma jednak odpowiedzi, jakiej oczekiwała Papieska Komisja Ecclesia Dei - twierdzi na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli.

Według informacji włoskiego watykanisty odpowiedź lefebrystów nadeszła w ostatnim momencie. Nie zawiera ona jednak odpowiedzi na "preambułę doktrynalną" - ani pozytywnej, ani też negatywnej. Nie ma również próśb o wyjaśnienia czy zmianę tekstu w określonych punktach. Pismo Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X będzie obecnie przedmiotem studiów Komisji, na które czele stoi kard. William Levada, będący jednocześnie prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

Tornielli przypomina, że bp Fellay wywiadzie zamieszczonym 28 listopada w serwisie informacyjnym lefebrystów DICI oraz w homilii wygłoszonej 8 grudnia stwierdził, że Bractwo nie może przyjąć "preambuły doktrynalnej" w jej obecnej postaci. Świadczy to zdaniem włoskiego watykanisty o napięcia wewnętrznych w obrębie tej grupy. Linia bpa Fellaya napotkała na silną krytykę i niezgodę przełożonych różnych dystryktów, przełożonych pojednaniu z Rzymem.

Według informacji przekazanych na vaticaninsider w piśmie przesłanym z Ecône zawarto jedynie "dokumentację", ale nie odpowiedź. Innym słowy bp Fellay chce po raz kolejny zyskać na czasie, odroczyć decyzję, uniknąć wypowiedzenia się w taki czy inny sposób.

W artykule zamieszczonym na łamach vaticaninsider pojawiają się głosy na temat napięć wewnętrznych w łonie Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Newsletter tzw. sedewakantystów, Virgo-Maria.org mówi wręcz o możliwości usunięcia Fellaya z zajmowanego stanowiska jeszcze przed planowaną na lipiec 2012 r. kapitułą Bractwa, która ma zatwierdzić urzędy w ramach tej grupy. Obecnie należy oczekiwać na odpowiedź jaka w tej sprawie nadejdzie z Watykanu - stwierdza Andrea Tornielli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lefebryści odpowiadają Watykanowi
Komentarze (4)
A
Ajja
20 stycznia 2012, 08:14
Prosze Państwa, Virgo-Maria.org to zbiór takich bzdur, że aż dziw bierze że ktoś w nie może wierzyć. Pewnie, jakiś okruch prawdy w tym jest ale tamtejsi sedewakantyści dorabiają do niego całą resztę bazując na teoriach spiskowych i własnych omamach. Lansują np. tezę że bp Williamson jest różokrzyżowcem ;-)
22 grudnia 2011, 10:08
"Według informacji przekazanych na vaticaninsider w piśmie przesłanym z Ecône zawarto jedynie "dokumentację", ale nie odpowiedź. Innym słowy bp Fellay chce po raz kolejny zyskać na czasie, odroczyć decyzję, uniknąć wypowiedzenia się w taki czy inny sposób." Tak. Ale wyraźnie również nie chce schizmy.
M
Marcin
22 grudnia 2011, 08:08
Mólmy się za pełne pojednanie i obecność Bractwa w Kościele.
P
Powojennowiec
22 grudnia 2011, 04:59
 Czyli jest jeszce nadzieja, że nie dojdzie do schizmy.

Skomentuj artykuł

Lefebryści odpowiadają Watykanowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.