Lefebryści przeciwko beatyfikacji Jana Pawła II

Lefebryści przeciwko beatyfikacji Jana Pawła II
(fot. Przemysław Fiszer/fotoKAI)
KAI / psd

Lefebryści występują przeciwko perspektywie beatyfikacji Jana Pawła II – poinformowała agencja ANSA, a za nią wiele włoskich gazet, w tym mediolański „Il Giornale”. Jednocześnie tradycjonaliści z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X uważają, że na wyniesienie na ołtarze zasługuje Pius XII.

W publikacji, podpisanej przez opata Patrick de La Rocque i dostępnej m. in. w Internecie, przypomina się jednoczesne ogłoszenie dekretów o heroiczności cnót Eugeniusza Pacellego i Karola Wojtyły. „Ciekawe, że wywołały one wielkie zamieszanie tam, gdzie niewiele było do powiedzenia”, to jest w przypadku Piusa XII, natomiast “bardzo dziwne milczenie zapanowało tam, gdzie należało zabrać głos”, to jest w sprawie Jana Pawła II - czytamy w publikacji lefebrystów.

„Zgorszenie wywołał hołd oddany papieżowi, który miał się dopuścić zaniedbań w czasie II wojny światowej, podejrzanym milczeniem natomiast zbyto Jana Pawła II, którego pontyfikat budzi przecież poważne zastrzeżenia” – napisał o. Patrick de La Rocque. Z jednej strony, pisze dalej opat, mówi się o „rzekomej obojętności” Piusa XII wobec “dramatycznego losu, jaki reżim nazistowski zgotował Żydom”, z drugiej zaś „za rzecz naturalną przyjmuje się fakt, że Jan Paweł II, wyrażając to słowem i pocałunkiem, uważał Koran za Słowo Boże czy prosił św. Jana Chrzciciela o opiekę nad islamem, czy brał aktywny udział w obrzędach animistów w świętych lasach Togo”. Lefebryści zapytują w tym miejscu, czy „podobne gesty zgodne są z pierwszym przykazaniem”, po czym stwierdzają: „Heroicznością wiary miałoby być przyjęcie świętych prochów Sziwy czy modlenie się na sposób żydowski pod Ścianą Płaczu?”

Zamiast tych pytań, zauważa opat widzieliśmy „entuzjazm i oczarowanie, jakimi otacza się medialny wizerunek niewątpliwie charyzmatycznej postaci”. Tymczasem, dodaje, wiadomo, że „umierając, pozostawił nawę Kościoła w głębokim kryzysie”. Janowi Pawłowi II zarzuca się, że chciał ze swego pontyfikatu uczynić „żywy obraz Soboru Watykańskiego II".

W części dotyczącej Piusa XII nazywa się go „obrońcą Żydów”, ponieważ “nie było nikogo odważniejszego od niego w tamtych chwilach”. „Jego miłość była tak wielka, że pozwoliła uratować, jak mówią izraelscy historycy wyznania mojżeszowego, około 800 tysięcy istnień ludzkich” – czytamy w liście. Dlatego lefebryści chcą „opiewać tego papieża” i poprzez niego głosić „świętość Kościoła”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lefebryści przeciwko beatyfikacji Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.