"Lekarz powinien być świadkiem nadziei i życia"

"Lekarz powinien być świadkiem nadziei i życia"
(fot. jose_tllez / flickr.com)
KAI / slo

Lekarz powinien być świadkiem nadziei i życia dla chorego, cierpiącego człowieka - powiedział abp Henryk Hoser, który z okazji wspomnienia św. Łukasza, patrona lekarzy, spotkał się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze z przedstawicielami środowisk medycznych.

W homilii abp Hoser przybliżył postać św. Łukasza, wskazując go jako wzór zarówno w wymiarze posługi lekarskiej jak i życia chrześcijańskiego. - Naszym zadaniem jest nieustannie wzrastać w naszym człowieczeństwie czyli w mądrości oraz w łasce u Boga i u ludzi. Nie jest zatem ważne ile mamy w trzosie czy też ile mamy trzosów najważniejsze żebyśmy byli człowiekiem i uczniem Chrystusa, którego on posyła do chorych i cierpiących aby zanieść im nadzieję. Jeżeli bowiem spojrzymy na życie w sposób zglobalizowany nie ma wówczas sytuacji bez wyjścia bo ludzkie życie jest nieśmiertelne - przypomniał kaznodzieja.

Zaapelował on także do pracowników służby zdrowia o podmiotowe podejście do pacjentów. - Choroba oprócz swoich typowych symptomów somatycznych jest również bolesnym przeżyciem samotności. Człowiek sam zmaga się ze swoim cierpieniem, z przeformatowaniem swojego życia, z opuszczeniem własnych marzeń i planów czy perspektyw które chciał zrealizować. Stąd każdy leczący bez względu na to jaką pełni funkcję, czy jaką specjalność zawodową reprezentuje powinien być wierny i obecny wobec samotności człowieka chorego - podkreślił bp warszawsko-praski.

DEON.PL POLECA

Zwrócił także uwagę na niezdrową atmosferę w palcówka służby zdrowia. - Ile w relacjach do pacjentów jest komenderowania, braku taktu, delikatności czy braku życzliwości. Ile w tych relacjach jest również poczucia wyższości, która nie leczy a tylko pogłębia istniejący w ludziach niepokój. Po co to wszystko - pytał abp Hoser.

Przestrzegał on również pracowników służby zdrowia przed przecenianiem skuteczności procedur medycznych. - Nie jesteśmy wszechmocnymi demiurgami. Musimy z pokorą uznać granice medycyny aczkolwiek, jak dodał - Nie wolna nam ich zawężać. Wręcz przeciwnie, powinniśmy nieustannie je poszerzać - podkreślił bp warszawsko-praski

Po liturgii w podziemiach katedry zasłużonym dla służby zdrowia wręczono Medale Diecezji Warszawsko-Praskiej. Nagrodzeni zostali: prof. Marek Krawczyk, prof. Boghdan Chazan, dr Konstanty Radziwiłł, , prof. Tadeusz Tołłoczko, dr Mieczysław Romejko oraz Krystyna Starosta.

Spotkanie zwieńczył koncert w wykonaniu studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Lekarz powinien być świadkiem nadziei i życia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.