Leon XIV do egzorcystów: Wasza posługa jest delikatna i potrzebna bardziej niż kiedykolwiek
We włoskim Sacrofano odbył się w minionych dniach XV Światowy Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów, z udziałem ok. 300 kapłanów ze wszystkich kontynentów. W przesłanym z tej okazji pozdrowieniu i błogosławieństwie, Ojciec Święty wyraził uznanie wobec tych, którzy podejmują tę posługę i zachęcił, by sprawowali ją jako posługę "zarówno uwolnienia, jak i pocieszenia".
- W Sacrofano pod Rzymem odbył się XV Światowy Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów z udziałem ok. 300 kapłanów z całego świata, któremu towarzyszyło błogosławieństwo papieża Leona XIV.
- Ojciec Święty podkreślił, że posługa egzorcysty jest dziś szczególnie potrzebna i powinna być przeżywana jako dzieło zarówno uwolnienia, jak i pocieszenia, zakorzenione w obecności Chrystusa.
- Obrady koncentrowały się na zakorzenieniu posługi w Ewangelii, konieczności stałej formacji, współpracy z psychologią i medycyną oraz na prezentacji poprawionego Rytuału egzorcyzmów.
- Prelegenci ostrzegali przed zagrożeniami okultyzmu, spirytyzmu, New Age, parapsychologii oraz nowymi formami magicznych praktyk powiązanych ze sztuczną inteligencją, a kongres stał się okazją do wymiany doświadczeń i wyrażenia wdzięczności wobec egzorcystów.
Błogosławieństwo papieża
Podsumowując obrady, które odbywały się na przedmieściach Rzymu od 15 do 20 września, Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, przywołuje słowa Ojca Świętego, które zostały odczytane na początku spotkania i towarzyszyły jego uczestnikom. Leon XIV w przesłanym pozdrowieniu docenił kapłanów, podejmujących tę "delikatną i bardziej niż kiedykolwiek potrzebną posługę egzorcysty".
Udzielając im błogosławieństwa, zachęcił ich, by "przeżywali ją zarówno jako posługę uwolnienia jak i pocieszenia, towarzysząc wiernym, którzy są rzeczywiście opętani przez złego ducha, modląc się i przyzywając skutecznej obecności Chrystusa, aby poprzez sakramentalium egzorcyzmu Pan udzielił zwycięstwa nad szatanem".
Zakorzenienie posługi w Ewangelii
Podczas obrad mówiono m.in. o znaczeniu posługi egzorcysty jako znaku miłości Kościoła wobec cierpiących, o potrzebie nieustannego zakorzeniania tej posługi w Ewangelii oraz o konieczności stałej formacji. Ważnym punktem była prezentacja poprawionego Rytuału egzorcyzmów, podkreślającego centralną rolę Chrystusa w tym obrzędzie. Szczególną uwagę poświęcono także relacji między psychologią, medycyną a rozeznaniem duchowym, zwracając uwagę na konieczność współpracy nauki i wiary w procesie rozpoznawania nadzwyczajnych działań złego ducha.
Ostrzeżenie przed okultyzmem i innymi praktykami
Prelegenci ostrzegali przed zagrożeniami płynącymi z okultyzmu, spirytyzmu, praktyk wudu, New Age i parapsychologii, wskazując, że błędne podejście do tych zjawisk może wyrządzić poważne szkody duchowe i duszpasterskie. Wskazywano również na nowe wyzwania, takie jak powiązania neo-okultyzmu z rozwojem sztucznej inteligencji i tworzeniem dzięki niej nowych form praktyk magicznych.
Wdzięczność Kościoła
Kongres stał się przestrzenią wymiany doświadczeń między egzorcystami i ekspertami z różnych dziedzin, a jego uczestnicy zgodnie podkreślali konieczność roztropnego rozeznania, troski o cierpiących i integralnej wizji człowieka. Spotkanie było też okazją do wyrażenia wdzięczności Kościoła wobec egzorcystów za ich codzienną, wymagającą i często ukrytą posługę.
Źródło: Vatican News / red


Skomentuj artykuł