Lizbona zapełnia się młodzieżą, trwają dni w diecezjach

Lizbona zapełnia się młodzieżą, trwają dni w diecezjach
fot. PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES
KAI

W Lizbonie trwają ostatnie przygotowania przed Światowymi Dniami Młodzieży. Choć do oficjalnego rozpoczęcia pozostało jeszcze kilka dni, to radosne grupy młodych ludzi można spotkać niemal w każdym zakątku miasta. W środę do stolicy Portugalii przybędzie Papież Franciszek. Przed spotkaniem z nim młodzi przeżywają Dni w Diecezjach.

Liczne grupy młodych pielgrzymów można zobaczyć już na ulicach Lizbony. W metrze, w autobusie czy na lotnisku wita ich uśmiechnięty Papież Franciszek: “Estou contigo”, czyli “Jestem z tobą”. Na ulicach stolicy Portugalii powiewają flagi Lizbony i ŚDM, a wiele cukierni przygotowało słodycze ze zdjęciem papieża i hasłem spotkania młodych ludzi.

Tymczasem trwają Dni w Diecezjach, które poprzedzają Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Pielgrzymów z całego świata przyjmuje 17 portugalskich diecezji, w tym dwie leżące na wyspach. W miejscowości Portimão na południu Portugalii jest młodzież z diecezji łomżyńskiej.

„Obecnie uczestniczymy w festiwalu Wspólnoty Chemin Neuf, co jest dla nas pierwszym etapem ŚDM. Przyjechaliśmy na spotkanie z Papieżem Franciszkiem i z młodymi z całego świata 40-osobową grupą” – powiedział ks. Tomasz Grala, koordynator diecezjalny Światowych Dni Młodzieży z diecezji łomżyńskiej. Młodzi, pytani o samopoczucie i pierwsze wrażenia podkreślają doskonałą atmosferę i otwartość młodych z innych krajów świata. Weronika wyznaje, że na festiwalu Chemin Neuf najbardziej dotknęło ją powitanie wszystkich krajów: „Uświadomiłam sobie wtedy, jak wiele jest właśnie nas, ludzi młodych tak naprawdę z każdych krańców świata i panowała niezwykła atmosfera wzajemnej życzliwości i wielkiej wiary”. Mikołaj wskazuje na super atmosferę: „Jest wielu wspaniałych ludzi. Jest naprawdę bardzo dobrze”. Z kolei Ania dzieli się tym, że w ciągu tych pierwszych dni w Portugalii spotkała „tylu wspaniałych ludzi, którzy również kochają Jezusa, tak jak my. Mam nadzieję, że kolejne dni też będą owocne i przyniosą wzrost mojej wiary i spotkam jeszcze więcej wspaniałych osób” - powiedział Radiu Watykańskiemu młody Polak.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Lizbona zapełnia się młodzieżą, trwają dni w diecezjach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.