Łódź: 15 lat szpitala św. Jana Bożego

Łódź: 15 lat szpitala św. Jana Bożego
(fot. brykmantra / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
4 lata temu
KAI / mh

"Szpital idzie do przodu, rozwijamy się. Przede wszystkim odpowiadamy na potrzeby ludzi, którzy mieszkają wokół. Ludzie spotykają tutaj jakość i charyzmat, które działają na nich bardzo pozytywnie, dzięki czemu jest coraz większe zainteresowanie" - mówi br. Franciszek Salezy Chmiel, przeor łódzkiego konwentu bonifratrów. "Realizujemy hasło: »Miłość zwycięża cierpienie«" - przypomina dobry brat z Łodzi.

Plany na rok jubileuszowy są ambitne: nowy oddział - gastroenterologia, modernizacja oddziału medycyny paliatywnej, instalacja tomografu komputerowego i ucyfrowienie pracowni rentgenowskiej. "Oddamy też do użytku poradnię rehabilitacyjną, centrum medyczne doktora Wacława Łęckiego" - dodaje br. Franciszek.

W tej chwili w szpitalu jest 5 oddziałów: chorób wewnętrznych, chirurgii i ortopedii, medycyny paliatywnej, okulistyki i intensywnej terapii. W sumie placówka dysponuje 150 łóżkami (w porównaniu z niewiele ponad 100 w momencie odzyskania szpitala). Na szpitalnej liście płac jest około 400 osób, niemal dwa razy więcej niż 15 lat temu.

Rozwój szpitala nie byłby możliwy w przejętym od miasta budynku. Dlatego kilka lat temu gmach został rozbudowany o dwa piętra. Dzięki temu powierzchnia szpitala podwoiła się i można było uruchomić nowe oddziały.

Główne obchody rocznicowe odbędą się 8 marca, w święto Jana Bożego.

Kamień węgielny pod budowę szpitala św. Jana Bożego w Łodzi został poświęcony w sierpniu 1928 roku przez bp Wincentego Tymienieckiego. Budowę pierwszego skrzydła ukończono w 1929 roku, rok później cały budynek został pokryty papą. Szpitala nie udało się poświęcić, gdyż wybuch wojny udaremnił zaplanowaną na wrzesień 1939 roku uroczystość. Niemcy usunęli bonifratrów z placówki, zaś po wojnie władze Łodzi nie dopuściły do powrotu zakonników.

Bonifratrzy bezskutecznie starali się o odzyskanie swojej własności, dopiero upadek komunizmu umożliwił powrót szpitala do prawowitych właścicieli. Oficjalnie zakon wystąpił o zwrot szpitala w październiku 1997 roku. Po niemal dwóch latach negocjacji - 8 września 1999 roku, udało się doprowadzić do podpisania porozumienia z władzami Łodzi. Przez cały czas użytkowania budynku miasto płaciło bonifratrom symboliczny czynsz (w roku 1999 w wysokości... 54 zł).

Szpital wrócił do zakonu za symboliczną złotówkę. Bonifratrzy zobowiązali się w umowie, że szpital będzie pracował w co najmniej takim zakresie jak do momentu zwrotu.

Łódzki szpital był czwartą placówką prowadzoną po 1989 roku w Polsce przez bonifratrów, po Krakowie, Katowicach i Marysinie (woj. wielkopolskie).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łódź: 15 lat szpitala św. Jana Bożego
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Łódź: 15 lat szpitala św. Jana Bożego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.