Łódź: abp Ryś wraz z diakonami zdobywał tatrzańskie szczyty

Łódź: abp Ryś wraz z diakonami zdobywał tatrzańskie szczyty
(fot. archidiecezja.lodz.pl)
KAI / jp

- Zdobywanie szczytów, możliwe jest tylko podczas wspólnej drogi! - tłumaczy diakon Kamil Gregorczyk, jeden z uczestników kleryckiej wakacyjnej wyprawy w Polskie Tatry.

Abp Grzegorz Ryś wybrał się razem z diakonami łódzkiego seminarium na wspólny wyjazd w góry, aby przez kilka kolejnych dni modlić się, zdobywać szczyty oraz uczyć się wspólnoty kapłańskiej.

W czasie wyjazdu grupa duchownych z Łodzi wędrując po tatrzańskich szlakach, zdobyła Czerwone Wierchy oraz Kasprowy Wierch, nawiedziła Pustelnię Brata Alberta na Kalatówkach w Zakopanem oraz modliła się przy grobie jednego z najsłynniejszych Polskich kapłanów filozofów jakim był ks. prof. Józef Tischner.

- Rozpoczęliśmy nasze wspólne wędrowanie w niedzielę 15 lipca w Kirach, a naszą bazą wypadową stał się Dom Sióstr Benedyktynek Samarytanek - wspomina diakon Gregorczyk.

- Ujęła nas ich gościnność i życzliwość. Dzięki zaangażowaniu tych wspaniałych kobiet, mieliśmy siły na szlaku - dodaje. Każdy dzień tej biskupio-kleryckiej wyprawy rozpoczynał się od wspólnej modlitwy, w czasie której łódzki pasterz rozważał Słowo Boże.

- A ono stawiało przed nami wyzwania, otwierało nas na konfrontacje z pokusami i podtrzymanie w sobie tożsamości dziecka Bożego - zauważa diakon.

- Ten wspólny wyjazd w góry - tłumaczy ks. Marcin Jarzenkowski, prefekt WSD w Łodzi - był dla kleryków, którzy dopiero co wchodzą w kapłaństwo, bardzo ważny. Pozwolił im odkryć w biskupie nie tylko swojego przełożonego, ale przede wszystkim ojca, z którym można podzielić się swoimi radościami, smutkami oraz wątpliwościami - dodaje seminaryjny wychowawca.

- Propozycja księdza arcybiskupa, aby wyjechać wspólnie w góry, była dla mnie wielkim zaskoczeniem - pozytywnym zaskoczeniem - mówi diakon Paweł Skowron - w swoim życiu byłem już w górach, ale nie wspinałem się tak wysoko. Ta wyprawa była dla mnie ogromnym sprawdzeniem siebie - podkreśla.

- Jesteśmy wdzięczni naszemu przewodnikowi - księdzu arcybiskupowi Grzegorzowi oraz opiekunowi i towarzyszowi - księdzu prefektowi Marcinowi Jarzenkowskiemu za każdy gest życzliwości i ojcowską troskę - podkreśla jeden z uczestników górskiej wyprawy.

To pierwszy tego typu wspólny wyjazd metropolity łódzkiego z klerykami w okresie wakacyjnym. W łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym do kapłaństwa aktualnie przygotowuje się ponad 50 alumnów. W okresie wakacyjnym trwa rekrutacja na pierwszy rok studiów filozoficzno - teologicznych. Dokumenty można składać przez cały okres wakacji, natomiast drugi zjazd egzaminacyjny, podczas którego odbywa się rozmowa z księdzem rektorem i ojcem duchownym, odbędzie się w terminie się 6-7 września b.r. (czwartek-piątek).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łódź: abp Ryś wraz z diakonami zdobywał tatrzańskie szczyty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.