Łódź: dziś centralne nabożeństwo Tygodnia Ekumenicznego w Polsce
Dziś w Łodzi odbędzie się centralne nabożeństwo polskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwu, które rozpocznie się o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława w Łodzi przewodniczyć będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Kazanie wygłosi zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec. Tegoroczny tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się od 18 do 25 stycznia pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc (por. J 15,5–9)”.
Centralne nabożeństwo Tygodnia Ekumenicznego będzie transmitowane przez kanał YouTube Archidiecezja Łódzka.
W tym roku obchody są nieco skromniejsze z uwagi na trwającą pandemię covid-19 i związane z tym ograniczenia.
- Bardzo serdecznie zapraszam do udziału w tej wspólnej modlitwie. Tych, którzy mogą - w samej katedrze, a wszystkich pozostałych – za pośrednictwem transmisji na naszym kanale na YouTube – zachęca abp Grzegorz Ryś, który będzie przewodniczył nabożeństwu.
Na terenie Archidiecezji Łódzkiej znajdują się świątynie należące do kilku Kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Wśród których są: Cerkiew Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Zbór Chrześcijan Baptystów, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Polskokatolicki.
Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE) i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła.
Na półkuli południowej, gdzie w styczniu zwykle trwają wakacje, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zazwyczaj obchodzony w innym terminie, np. w okresie obejmującym święto Pięćdziesiątnicy co również zyskuje rangę symbolu.
W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Od 1975 r. co roku materiały na kolejne obchody Tygodnia Ekumenicznego przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów i kontynentów. Tegoroczne opracowała Wspólnota Monastyczna z Grandchamp w Szwajcarii. Temat, który został wybrany, „Trwajcie w mojej miłości a przyniesiecie obfity owoc” zaczerpnięty jest z Ewangelii św. Jana 15,1-17 i wiąże się z powołaniem tej ekumenicznej wspólnoty.
Misją wspólnoty, liczącej dziś 50 sióstr, przedstawicielek różnych generacji, tradycji kościelnych, różnych krajów i kontynentów, jest życie modlitwą, gościnność, praca nad pojednaniem między ludźmi i nad jednością chrześcijan. Swoim darem życia zakonnego siostry dzielą się z odwiedzającymi i wolontariuszami, którzy przybywają do Grandchamp, by tam przeżyć rekolekcje, doświadczyć ciszy, uzdrowienia, czy odnaleźć sens życia.
Trzy filary, na których opiera się codzienne życie sióstr – modlitwa, pielęgnowanie życia wspólnotowego i gościnność – stały się podstawą opracowania materiałów na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedza Dzień Judaizmu obchodzony w Polsce 17 stycznia. Wydarzenie przygotowuje Komitet KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego. W tym roku odbyło się po raz 24. a centralne obchody miały miejsce w Warszawie (w diecezji warszawsko-praskiej). Towarzyszyły im słowa "Życie i śmierć. 'Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście'" (Pwt 30,15).
Z kolei bezpośrednio po Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia, Kościół katolicki w Polsce obchodzić będzie 21. Dzień Islamu. Jego tegoroczne hasło brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”.
źródło: KAI / kk
Skomentuj artykuł