Londyn: modlitwa w intencji prześladowanych

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

Prymas Wspólnoty Anglikańskiej, abp Justin Welby przyjął w swojej londyńskiej siedzibie w Lambeth Palace przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich Wielkiej Brytanii. Spotkanie było wspólną inicjatywą abp. Welby’ego oraz bp. Angaelosa, zwierzchnika prawosławnych Koptów w tym kraju. Ideą było zaproszenie do wspólnej modlitwy i przekazanie wyrazów solidarności chrześcijanom prześladowanym na Bliskim Wschodzie.

Po wspólnej modlitwie anglikanów, katolików i prawosławnych oraz przedstawicieli rodziny królewskiej opublikowano specjalny komunikat. Podkreśla się w nim, że Bliski Wschód, miejsce narodzin chrześcijaństwa, przeżywa tragiczną sytuację ryzyka utraty swojej tożsamości, dziedzictwa i kultury. Powodem tego są działania ideologicznych grup ekstremistów, którzy chcą wyeliminować chrześcijańską obecność w tym rejonie świata.

Uczestnicy wyrazili wdzięczność tym, którzy z siłą i determinacją wciąż wyznają Chrystusa w Iraku i Syrii. Zobowiązują się także do łączności i trwania z nimi w modlitwie, a także kontynuowania kampanii na rzecz poszanowania wolności wyznania. Ma się to dokonać przez naciski na brytyjski rząd i parlament, by instancje te wzmogły wysiłki na arenie międzynarodowej na rzecz cierpiących na Bliskim Wschodzie.

Po wspólnej modlitwie chrześcijan, przed Opactwem Westminsterskim miało miejsce godzinne czuwanie przedstawicieli różnych religii pod hasłem "Wszyscy jesteśmy ludźmi". Wzięli w nim udział muzułmanie, żydzi i chrześcijanie różnych wyznań. Wyrażali wsparcie dla cierpiących w Iraku z powodu wojny i prześladowań.

Spotkanie było także wyrazem jedności wyznawców religii monoteistycznych, i sprzeciwu wobec tych, którzy terrorem chcą podzielić wyznawców jednego Boga tak w Iraku, jak poza nim. Przedstawiciele różnych religii wspólnie sprzeciwiają się takim zamiarom i mimo istniejących różnic podkreślają wolę przywrócenia nadziei wierzącym w Iraku a także wszystkim, którzy z przerażeniem śledzą rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Londyn: modlitwa w intencji prześladowanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.