"L'Osservatore Romano" krytykuje musical o Neronie
"L'Osservatore Romano" krytykuje inicjatywę wystawienia musicalu o cesarzu Neronie w centrum starożytnego Rzymu, na ruinach świątyni i grobowca Heliogabala w pobliżu Palatynu.
Na łamach watykańskiego dziennika były szef nadzoru nad zabytkami Adriano La Regina pisze, że budowa w tym miejscu gigantycznej estrady stanowi "obrazę krajobrazu archeologicznego" Rzymu.
Porównuje inicjatywę do "szkodliwej i wulgarnej inwazji" na tę część miasta i przypisuje ją tendencji do "konsumpcji niepowtarzalnych dóbr, które zasługują na zupełnie inne traktowanie". To nie pierwszy, ale najpoważniejszy przypadek obrazy starożytnego krajobrazu, który na dłuższy czas uniemożliwi archeologom prace w tym rejonie: widowisko muzyczne o Neronie wystawiane będzie bowiem od 1 czerwca do 10 września.
La Regina zwraca przy okazji uwagę na fakt, że remonty i prace konserwatorskie przy wielu rzymskich zabytkach są okazją do umieszczania na nich gigantycznych reklam domniemanych sponsorów, które pozostają tam dłużej niż to konieczne.
Pisząc o operze rockowej w starożytnych ruinach rzymska prasa nazywa tę inicjatywę "raną zadaną włoskiemu dziedzictwu kulturalnemu" i zapowiada skierowanie sprawy na drogę sądową przez organizacje i stowarzyszenia zajmujące się ochroną zabytków i krajobrazu.
Skomentuj artykuł