L'Osservatore Romano nadal broni prawdy

KAI / slo

"Obronę prawdy, sprawiedliwości i papiestwa w momencie nieuchronnego zmierzchu jego doczesnej władzy" - taki cel stawiał sobie założony 1 lipca 1861 roku “L'Osservatore Romano".

Przypomina o tym dziś naczelny redaktor watykańskiego dziennika Giovanni Maria Vian przy okazji ukazania się jego specjalnego jubileuszowego wydania. Liczy ono sto stron i jest bogato ilustrowane.

Otwiera je list, jaki Benedykt XVI wystosował z okazji 150. rocznicy istnienia “L'Osservatore Romano". G. M. Vian przypomina, że raz tylko w swojej historii dziennik papieski przestał się ukazywać ze względu na wydarzenia polityczne: było to 20 września 1870 roku, po zdobyciu Rzymu przez wojska Giuseppe Garibaldiego. "Przerwa ta trwała jedynie miesiąc. Od tamtej pory 'L'Osservatore Romano' nie przestał się ukazywać, kontynuując swoją codzienną służbę ze swobodą, jaką gwarantuje niezawisłość Stolicy Apostolskiej" - podkreśla redaktor naczelny watykańskiego dziennika.

Dziennik “może być dumny ze swej historii" - stwierdza G. M. Vian, dodając, że zasługuje ona ciągle na gruntowne zbadanie.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

L'Osservatore Romano nadal broni prawdy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.