Lublin: pogrzeb ofiar zamachu w Tunisie

(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
KAI / psd

W archikatedrze lubelskiej odbyły się 26 mara uroczystości pogrzebowe płk. Artura Nowosada i kpt. Dominika Nowickiego - funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy zginęli w zamachu terrorystycznym w Tunisie. Uroczystościom z udziałem władz państwowych przewodniczył bp Ryszard Karpiński.

"Ta śmierć przyszła tak nieoczekiwanie, zaskoczyła nas wszystkich" - powiedział w homilii ks. Wojciech Pęcherzewski, diecezjalny duszpasterz urzędów państwowych i instytucji samorządowych. Ciała zabitych spoczęły na cmentarzach w ich rodzinnych miastach: Kraśniku i Świdniku.

"Z głębi serca chcemy podziękować za dar życia Artura i Dominika" - zaznaczył kaznodzieja. Przypomniał, że jest to najodpowiedniejsza chwila, aby powiedzieć ostatnie "dziękuję, wybacz i do zobaczenia".

Ks. Pęcherzewski podkreślił też, że śmierć funkcjonariuszy Służby Więziennej powinna uświadamiać rodzinie, przyjaciołom i wszystkim uczestniczącym w ceremonii, jak kruche jest ludzkie życie. "Każdemu z nas Pan Bóg może przygotować taką niespodziankę" - zauważył kapłan. Zwrócił uwagę, że to smutne wydarzenie jest najwspanialsza katechezą dla każdego chrześcijanina. "Ci nasi bracia swoją milczącą obecnością dają nam katechezę swoich czynów, decyzji, które podejmowali w swoim życiu" - zaznaczył duszpasterz. Było to nawiązanie do wcześniej odczytanego fragmentu Ewangelii o uczynkach miłosierdzia. "Będziemy sądzeni nie z naszych słów czy deklaracji, ale z czynów, które pokazują prawdziwą wiarę" - wyjaśnił.

DEON.PL POLECA


Płk Artur Nowosad w Służbie Więziennej od dnia 1 marca 1988 pełnił służbę kolejno na stanowiskach: młodszego wychowawcy, wychowawcy, starszego wychowawcy i kierownika w dziale penitencjarnym Aresztu Śledczego w Krasnymstawie. Od 1 marca 2003 pełnił służbę w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej na stanowisku specjalisty. 1 lipca 2009 został powołany na zastępcę dyrektora Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim. Od 1 stycznia był zastępcą dyrektora Aresztu Śledczego w Lublinie.

Podczas służby w Służbie Więziennej został odznaczony srebrnym medalem "Za długoletnią służbę" nadanym przez Prezydenta RP, odznaką "Za zasługi w pracy penitencjarnej" - brązową, srebrną i złotą. Wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany za wzorową postawę i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych. Był też dziennikarzem, historykiem, samorządowcem. Pozostawił w żałobie najbliższych członków rodziny: żonę, córkę (studentkę prawa na Uniwersytecie Warszawskim), matkę i brata.

Kpt. Dominik Nowicki w Służbie Więziennej pracował od 1 października 2008 kolejno jako młodszy inspektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim, od 1 października 2010 młodszy inspektor Aresztu Śledczego w Lublinie i od 1 czerwca 2012 jako inspektor działu informatyki, techniki i łączności Aresztu Śledczego w Lublinie. Wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany za wzorową postawę i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych. Pozostawił rodziców, żonę i syna.

W uroczystościach w Lublinie wzięli udział minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, dyrektor generalny Służby Więziennej płk Jacek Kitliński, naczelny kapelan więziennictwa w Polsce ks. prał. dr Paweł Wojtas oraz bliscy i przyjaciele ofiar.

Do zamachu w Tunisie doszło 18 marca br. w Muzeum Narodowym Bardo. Terroryści strzelali zarówno do zwiedzających w środku budynku, jak i do turystów w autobusach zaparkowanych przed placówką. Wśród zwiedzających muzeum w tym czasie była grupa 36 polskich obywateli, z których trzech zginęło, w tym dwóch z Lublina. Ponadto dziesięciu obywateli Polski zostało rannych. Do zamachu, w którym zginęły 23 osoby z różnych krajów, przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Lublin: pogrzeb ofiar zamachu w Tunisie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.