Nuncjatura Apostolska w Wiedniu żegna zmarłą polską zakonnicę
Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy na Dolnym Śląsku żegna swoją współsiostrę Dionizję Annę Sollik, która 2 stycznia zmarła w wieku 80 lat i w 59. roku życia zakonnego. Austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że s. Sollik pracowała w Nuncjaturze Apostolskiej w Wiedniu przez 30 lat, od 1977 do 2007 roku.
- Siostra Dionizja Anna Sollik, należąca do Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy, zmarła 2 stycznia w wieku 80 lat, po 59 latach życia zakonnego.
- Przez 30 lat (1977-2007) pracowała w Nuncjaturze Apostolskiej w Wiedniu, pomagając w utworzeniu filii zgromadzenia boromeuszek.
- Jej posługa w nuncjaturze obejmowała współpracę z czterema nuncjuszami i służbę czterem papieżom, od Pawła VI po Benedykta XVI.
- W 2006 roku została uhonorowana Złotym Medalem „Za zasługi dla Republiki Austrii” za swoją pracę.
- Po powrocie do Trzebnicy pełniła funkcję sekretarki generalnej zgromadzenia oraz opiekowała się biblioteką.
- Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, przesłał list kondolencyjny, wspominając jej oddanie Kościołowi.
- Pogrzeb siostry Sollik odbędzie się 8 stycznia w kaplicy klasztornej w Trzebnicy.
Od 1977 roku s. Sollik pomagała swojej współsiostrze Olimpii Konopce, w misji utworzenia filii Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Nuncjaturze Apostolskiej w Wiedniu. Miały one zastąpić austriackie siostry boromeuszki, które od zakończenia II wojny światowej pracowały w nuncjaturze i nie mogły już zapewnić następczyń do tej posługi. Biorąc pod uwagę ówczesny system komunistyczny w Polsce, takie zaangażowanie polskich zakonnic nie było łatwe do zrealizowania. Jednak dzięki ich wysiłkom i uporowi siostrom boromeuszkom z Trzebnicy udało się założyć w Wiedniu nową placówkę.
Oprócz pracy administracyjnej, od 1997 roku do końca swojej posługi s. Sollik była przełożoną boromeuszek w Wiedniu. W nuncjaturze w stolicy Wiedniu pracowała dla czterech kolejnych nuncjuszów. Byli to arcybiskupi: Mario Cagna (1976-1984), Michele Cecchini (1984-1989), Donato Squicciarini (1989-2002) i Edmond Farhat (2005-2009), posługując w ten sposób czterem papieżom: św. Pawłowi VI, bł. Janowi Pawłowi I, św. Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI. W 2006 roku została uhonorowana Złotym Medalem „Za zasługi dla Republiki Austrii”. Rok wcześniej została odznaczona s. Olimpia Konopka, późniejsza wikaria generalna sióstr boromeuszek.
Po powrocie do domu macierzystego w Trzebnicy s. Sollik została sekretarką generalną sióstr boromeuszek. Do jej obowiązków należało także prowadzenie księgozbioru biblioteki zgromadzenia.
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi przesłał list kondolencyjny do sióstr w Trzebnicy. Złożył w nim hołd zmarłej: „Z podziwem wspominam naszą wspólną pracę w Nuncjaturze Apostolskiej w Wiedniu, gdzie na co dzień mogłem doświadczać jej służby oddanej Kościołowi”.
Uroczystości pogrzebowe s. Dionizji Anny Sollik odbędą się 8 stycznia o godz. 11.00 w kaplicy klasztornej domu macierzystego Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.
Skomentuj artykuł