Lubomierz: rekonstrukcja pacyfikacji wsi i spalenia plebanii

Lubomierz: rekonstrukcja pacyfikacji wsi i spalenia plebanii
(fot. Ludwig Schneider / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
PAP / pk

Płonąca plebania, zakonnicy aresztowani przez Niemców. W parafii w Lubomierzu 3 lipca zostały odtworzone przez grupę rekonstrukcyjną tragiczne wydarzenia mieszkańców wioski i franciszkanów sprzed 73 lat.

- Inscenizacja oparta była o zapis z "Pamiętnika" brata Tomasza Pilcha, jednego z trzech franciszkanów aresztowanych w nocy z 3/4 lipca 1943 r. - mówi franciszkanin o. Piotr Głód, proboszcz parafii w Lubomierzu. Tekst pamiętnika współbrata Tomasza znalazł franciszkanin o. Damian Synowiec. On też napisał wstęp do pamiętnika.

DEON.PL POLECA

- Wydając wspomnienia brata Tomasza Pilcha o jego pracy w Lubomierzu i cierpieniach zadanych mu przez Niemców, ukazujemy małą cząstkę polskiej i kościelnej ofiary. Nasi współbracia i mieszkańcy weszli do historii i zostawili nam wezwanie do wierności chrześcijańskim i polskim wartościom - uważa o. Damian Synowiec, redaktor książki.

Rekonstrukcję poprzedziła Msza św. w parafialnym kościele. Potem mieszkańcy, zaproszeni goście, władze Gminy Mszana Dolna zgromadzili się na placu przykościelnym. Zrekonstruowano tam wydarzenia sprzed 73 lat. Niemcy aresztowali najpierw mieszkańców, a potem franciszkanów. Wszystkim kazali się położyć przed świątynią, do głów przystawili broń. Na oczach całej społeczności spalono klasztor. Padły ostrzegawcze strzały, Niemcy rzucili granaty w stronę plebanii. Sytuacja wyglądała bardzo groźnie. Mieszkańców próbował ratować, pertraktując z Niemcami, sołtys wsi. Ostatecznie miejscowi uszli z życiem, a franciszkanów na czele z bratem Tomaszem pojmano, a następnie trafili oni do obozu.

W odtworzeniu wydarzeń sprzed 73 lat brali udział mieszkańcy Lubomierza i Grupa Rekonstrukcyjna "Żandarmeria" skupiająca osoby z Sądecczyzny i Limanowszczyzny. Podczas przedstawia zaśpiewał chór parafialny "Jutrzenka" pod dyrekcją Piotra Burcana.

Na zakończenie wszystkim za organizację rekonstrukcji i odtworzenie wydarzeń z przeszłości parafii i miejscowości podziękował o. Głód. - Nie chcieliśmy tylko poprzestać na wydaniu wspomnień naszego współbrata z tych strasznych dla niego chwil. Zależało nam, aby to co napisał dotarło do parafian w symboliczny sposób. I stąd właśnie pomysł na inscenizację - dodaje proboszcz franciszkańskiej parafii w Lubomierzu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lubomierz: rekonstrukcja pacyfikacji wsi i spalenia plebanii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.