Ludwik Wiśniewski OP: zrobiliśmy w Polsce piekiełko i odpowiadamy za nie wszyscy

Ludwik Wiśniewski OP: zrobiliśmy w Polsce piekiełko i odpowiadamy za nie wszyscy
(fot. Adam Walanus [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)
Gazeta Wyborcza / kk

"Powinniśmy w końcu zrozumieć, że zrobiliśmy w Polsce piekiełko i odpowiadamy za nie wszyscy (…). Ja też odpowiadam" - mówi o. Ludwik Wiśniewski OP w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

W wywiadzie dominikanin porusza problem polskich podziałów i mowy nienawiści w kontekście niedawnego zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Jak można zaradzić na atmosferę wzajemnych oskarżeń i niechęci? Wiśniewski twierdzi, że po pierwsze należy "postawić kropkę" i "zacząć od początku", bo "jako społeczeństwo przyzwyczailiśmy się do mowy nienawiści, wrosła w nas".

"Nie jest w Polsce tak, że z jednej strony mamy armię anielską, a z drugiej - diabelską. Myślimy, że jak obecna ekipa rządząca przegra, będziemy mieli niebo. Nie. Uważam, że może być jeszcze większe piekło, bo w ludzi wrosła potrzeba odwetu" - podkreśla duchowny diagnozując sytuację i nastroje społeczne.

Czy w Kościele również są obecne takie postawy? Jego zdaniem nie można powiedzieć, że Kościół jako całość "jest zatruty", ale już "poszczególni duchowni zatruwają w jakiś sposób też Kościół". Mimo tego nie wolno popadać w "globalne oskarżanie" gdyż wtedy podważałoby się ogromną ilość dobra jaka w Kościele ma miejsce. "Powiedzieć generalnie, że Kościół jest zatruty, byłoby krzywdzące" - zaznacza.

Ludwik Wiśniewski OP: mamy w Polsce dość podziałów poniżających człowieka [WYWIAD] >>

Mimo tego dominikanin wierzy, że zasadniczy kierunek, w którym zmierzamy jest dobry i wyraża nadzieję, że "publiczna pogarda do innych ludzi będzie powoli ustępować".

Znakiem zmiany i pozytywnym świadectwem może być "postawa gdańszczan przez ostatni tydzień", która "musi zaowocować dobrem i myślę, że zaowocuje". To powolny i wymagający proces, a pewnym probierzem będą najbliższe, majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, ale zdaniem ojca Wiśniewskiego "śmierć Pawła [Adamowicza - przyp. red.] przyniesie dobre owoce".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP
27,93 zł
39,90 zł

„…z góry wiem, że to się może nie podobać. No trudno. I tak należy to zrobić”.

Stasi umieściła go na liście sześćdzie­sięciu najbardziej niebezpiecznych polskich opozycjoni­stów. W duszpasterstwach akademickich, które prowadził, tworzył przestrzeń dialogu bezcenną...

Skomentuj artykuł

Ludwik Wiśniewski OP: zrobiliśmy w Polsce piekiełko i odpowiadamy za nie wszyscy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.