Luteranie i reformowani na połączonej sesji Synodów

Luteranie i reformowani na połączonej sesji Synodów
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Wspólne przesłanie Synodów dwóch Kościołów protestanckich w Polsce nt. jubileuszu 500 lat Reformacji będzie jednym z owoców rozpoczynającej się dziś (14 października) po południu w Cieszynie połączonej sesji Synodów.

Obrady rozpocznie nabożeństwo w piątek o godz. 16.00 w kościele Jezusowym. Kazanie wygłosi prezes Synodu ks. dr Grzegorz Giemza.
Jak poinformowała rzecznik Kościoła luterańskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, Synody spotkają się na wspólnej sesji 15 października w cieszyńskim Teatrze im. A. Mickiewicza oraz nabożeństwie 16 października o godz. 10.00 w kościele Jezusowym. Kazanie wygłosi bp Marek Izdebski, stojący na czele Kościoła ewangelicko-reformowanego w RP.
Podczas sesji zaprezentowany zostanie m.in. planowany obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji i zapowiedź jego najważniejszych wydarzeń.
Synod jest najwyższą władzą Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP. Jest powołany do uchwalania praw kościelnych. Do jego właściwości należy m.in. wybór Biskupa Kościoła, sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki w Kościele, stanie na straży praw, dobra i jedności Kościoła, wybór Konsystorza i Rady Synodalnej, która stanowi prezydium Synodu i reprezentuje go pomiędzy sesjami.
Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce skupia około 70 tys. wiernych. Służy w nim 161 duchownych w 133 parafiach. Dzieli się na 6 diecezji, z których najliczniejszą jest diecezja Cieszyńska, licząca ok. 37 tys. wiernych.
Kościół ewangelicko-reformowany w RP skupia ponad 3,5 tys. wiernych. Należy do Polskiej Rady Ekumenicznej i Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych. Biskupem Kościoła jest ks. Marek Izdebski.
Od czasu Ugody Sandomierskej, zawartej w 1570 r. między luteranami, ewangelikami reformowanymi i braćmi czeskimi, trwa zacieśnianie współpracy między Kościołami luterańskim i reformowanym. W latach 1828-1849 oba Kościoły miały wspólny konsystorz. W 1970 r. Kościoły luterańskie, reformowane i unijne z całego świata, w tym także z Polski, podpisały tzw. konkordię leuenberską o wspólnocie Stołu Pańskiego i kazalnicy. Od tego czasu wierni tych Kościołów mogą przyjmować komunię w świątyni bratniego Kościoła, a kaznodzieje głosić gościnnie słowo Boże.
22 lutego 2012 roku te dwie bratnie wspólnoty protestanckie w Polsce podpisały porozumienie o pogłębieniu współpracy. Wierny - luteranin czy ewangelik reformowany - może przynależeć do parafii bratniego Kościoła i mieć w niej prawo wyborcze wówczas, gdy w danej miejscowości nie ma jego macierzystej wspólnoty. 
W 2012, jako pierwsza w Polsce wspólnota ewangelicka, Kościół reformowany wybrał na funkcję prezesa Synodu kobietę, Ewę Jóźwiak.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Luteranie i reformowani na połączonej sesji Synodów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.