Lwów: uczczono 1050. rocznicę Chrztu Polski
Przypadające 21 kwietnia święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej we Lwowie zostało w tym roku wzbogacone konferencją naukową "Chrzest Polski - motywy, czas i miejsce". Odbyła się ona w katedralnej Sali św. Józefa Bilczewskiego po Mszy św., której przewodniczył miejscowy biskup pomocniczy Leon Mały.
Była to piąta z piętnastu konferencji poświęconych 1050. rocznicy Chrztu Polski, organizowanych przez Adama Pęzioła - prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i ks. prof. dr. Stanisława Nabywańca - kierownika Zakładu Historii Nowożytnej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na tej uczelni odbyła się 20 stycznia br. pierwsza, inauguracyjna sesja z tej serii.
- Te konferencje, poświęcone rocznicy Chrztu Polski, rozpoczęliśmy z jednej strony po to, by uświetnić i przypomnieć te wydarzenia, a z drugiej - aby ożywić także pamięć ludzi w różnych ośrodkach - powiedział ks. prof. dr Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dodał, że pomysłodawcy tej konferencji zorganizowali cykl takich spotkań w wielu miastach zarówno w Polsce, jak i za granicą, np. we Lwowie i w Wilnie. Rozmówca KAI przypomniał, że we Lwowie, a właściwie pierwotnie w Haliczu powstała w 1375 druga polska metropolia łacińska (przeniesiona do Lwowa w 1412), po Gnieźnie (1001). Dlatego włączono to miasto w obchody obecnej rocznicy.
Referaty, przygotowane na konferencję lwowską, dotyczyły różnych - politycznych, kulturowych i religijnych - aspektów Chrztu Polski, gdyż wydarzenie to zmieniło całą historię Polski, oznajmił ks. Profesor. On sam w swym referacie omówił genezę i rozwój struktur organizacyjnych metropolii halickiej (lwowskiej), począwszy od XIV wieku.
- Uważam, że dzisiejsza konferencja jest bardzo ważna dla mieszkańców naszych terenów, ponieważ po raz pierwszy we Lwowie na szczeblu naukowym dokładnie przypomniano o 1050. rocznicy Chrztu Polski a wydarzenie to promieniuje też na dzisiejsze czasy - oświadczył w rozmowie z KAI Andrzej Jastrzębski, prezes Akcji Katolickiej we Lwowie, absolwent Instytutu Teologicznego im. św. Józefa Bilczewskiego w tym mieście i doktorant na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ten młody naukowiec w swoim referacie przedstawił, jak w związku z przygotowaniami Kościoła w Polsce do obchodów Millennium Chrztu w 1966 we Lwowie rozpoczął działalność duszpasterską znany polski epidemiolog ks. dr Henryk Mosing, potajemnie wyświęcony na kapłana przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, który go nielegalnie przygotował do święceń kapłańskich.
Skomentuj artykuł