"Macie być mistrzami prawa miłości"

"Macie być mistrzami prawa miłości"
(fot. © Mazur/catholicnews.org.uk)
KAI / psd

Macie być mecenasami i mistrzami prawa miłości, gdyż wszystkie inne prawa zostały skompromitowane - powiedział do kleryków biskup pelpliński Ryszard Kasyna podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym.

We Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla i Piotra Krupę oraz wielu kapłanów, uczestniczyli przedstawiciele wyższych uczelni Pomorza, sąsiednich seminariów duchownych, władz samorządowych, a także rodzice alumnów, którzy rozpoczynają formację do kapłaństwa.

DEON.PL POLECA
W homilii bp Kasyna przypomniał, że sternikiem łodzi, którą jest Kościół, jest Jezus Chrystus. - On w żadnej walce nie może zginąć, gdyż jest zmartwychwstały - powiedział biskup, wskazując na różnorakie przeciwności towarzyszące współczesnym dziejom Kościoła. Mówiąc o ostatnich papieżach, wiernych świadkach Chrystusa, podkreślił, że "świadka się nie tylko podziwia, ale się go naśladuje". Nawiązując do formacji w całym roku akademickim, biskup diecezjalny mówił do kleryków, że w tej szkole muszą nauczyć się "opierać na krzyżu, gdyż inne podpory nie wytrzymają".

- Na Chrystusowej łodzi obowiązuje prawo miłości - stwierdził główny celebrans, dodając, że "wszystkie inne prawa zostały skompromitowane, nawet nazywane ogólnoludzkimi czy powszechnymi". Dalej biskup zachęcał studentów: "macie być mecenasami i mistrzami prawa miłości".

DEON.PL POLECA

Wspólnocie seminaryjnej biskup przypomniał, że każdego dnia trzeba dawać odpowiedź Chrystusowi na Jego wezwanie, "podczas medytacji, przy każdej czynności". Wskazując na cel przygotowania do kapłaństwa, hierarcha stwierdził: "Jakże służyć Panu, którego się nie zna". Zachęcał więc do słuchania Chrystusa i przyglądania się Jemu, a później, w każdej kapłańskiej posłudze, do dawania "odpowiedzi Panu na Jego wezwanie".

- Należy odpowiadać zbrataniem się z prawdą, która domaga się pracowitości i nie jałmużny czasu, ale całego czasu - zaapelował biskup do studentów seminarium pelplińskiego.

Po Mszy św. w Bibliotece Diecezjalnej był kontynuowany program inauguracji. W słowie wstępnym rektor seminarium, ks. prałat Antoni Bączkowski powiedział, że uroczystość ta "to czas, w którym czynimy starania, aby spojrzeć wnikliwym i serdecznym wzrokiem na to, co jest dokonaniem środowiska, wniknąć w bogatą jego historię, twórczą teraźniejszość i z nadzieją przyjrzeć się ku przyszłości".

Wykład inauguracyjny pt. "Zadziwienie Jezusem w Ewangelii według św. Marka" wygłosił ks. dr hab. Dariusz Kotecki, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak powiedział, "zadziwienie się osobą Jezusa Chrystusa ma prowadzić do zrozumienia i zaufania Jemu" i dodał, że rolą seminarium duchownego jest również wzbudzenie u alumnów zadziwienia Chrystusem, co ma prowadzić do odnowienia osobistego spotkania z Nim".

W pelplińskim seminarium uczy się obecnie 94 kleryków. Dwudziestu dwóch z pierwszego roku złożyło dziś uroczyste ślubowanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Macie być mistrzami prawa miłości"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.