Magdalena Bajer - laureatką nagrody Totus

Magdalena Bajer - laureatką nagrody Totus
(fot. PAP/Paweł Kula)
PAP / psd

Publicystka, dziennikarka naukowa, przewodnicząca Rady Etyki Mediów Magdalena Bajer została laureatką nagrody Totus 2010, przyznanej przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej.

Nagroda została jej przyznana za "odważne i konsekwentne kształtowanie wrażliwości moralnej, niezbędnej dla dialogu kultur w rozumieniu Jana Pawła II".

W sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie po raz jedenasty przyznano nagrody w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza, propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II i Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.

W kategorii promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza uhonorowano Centrum Formacji Świętorodzinnej Misjonarzy Świętej Rodziny w Bąblinie (Wielkopolska) za "wybitne zasługi w przygotowaniu młodych ludzi do małżeństwa, a także prowadzenie +szkoły życia małżeńskiego+ o charakterze formacyjno-terapeutycznym".

W kategorii nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II nagrodzono zespół redaktorów serii "Dzieła Zebrane Jana Pawła II" Wydawnictwa M za "pierwszą na świecie serię obejmującą wszystkie najważniejsze dokumenty, przemówienia i homilie, które głosił Ojciec Święty".

W kategorii Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach nagrodzono zespół redakcyjny programu "Familijna Jedynka" Polskiego Radia za "wspieranie i promowanie rodziny przy jednoczesnym ukazywaniu nauczania Jana Pawła II.

Totusem medialnym wyróżniono redakcję "Listu" za "podejmowanie problematyki duchowości w sposób kompetentny i przystępny, za redagowanie magazynu atrakcyjnego pod względem formy i treści" oraz redakcję "Małego Gościa Niedzielnego" za "przedstawianie świata z perspektywy nauki chrześcijańskiej i nauczania Jana Pawła II w całej jego różnorodności".

Przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podkreślił podczas uroczystości wręczania nagród, że są one "docenieniem odwagi twórczości laureatów w duchu nauczania Jana Pawła II". Dodał, że nauczanie papieża jest potrzebne szczególnie dziś, kiedy Jana Pawła II nie ma już wśród nas.

Abp Nycz zaapelował też do włączenia się w zbiórkę przykościelną oraz uliczną na fundusz stypendialny Fundacji, prosząc o hojność na rzecz ubogiej, a uzdolnionej młodzieży pochodzącej z wiosek i małych miasteczek, by stworzyć jej możliwości do studiowania na dobrych uczelniach i jej rozwoju. Podkreślił jednocześnie, że stypendyści Fundacji "są formowani, jako apostołowie świeccy". "Nie omijajmy ludzi z puszkami i dajmy szansę ubogiej młodzieży" - apelował hierarcha.

Podczas gali zostały też przyznane indeksy dla młodzieży - laureatów konkursu, dotyczącego nauczania Jana Pawła II na prestiżowe uczelnie, m.in. na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a także na studia prawnicze w pięciu uczelniach na terenie całej Polski.

Podczas gali, którą prowadzili prezenterzy TVP Agnieszka Szulim-Badziak i Roman Czejarek, wystąpili artyści: Maciej Miecznikowski i Alicja Węgorzewska.

W uroczystości uczestniczyli m.in. prymas Polski, abp Józef Kowalczyk, kard. Józef Glemp, kard. Franciszek Macharski, nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Józef Życiński, abp Henryk Hoser, bp Tadeusz Pieronek a także przedstawiciele kultury, nauki oraz rektorzy wyższych uczelni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Magdalena Bajer - laureatką nagrody Totus
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.