Malaria przyczyną pogorszenia stanu zdrowia abp Hosera

Malaria przyczyną pogorszenia stanu zdrowia abp Hosera
(fot. Przemysław Jahr / Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)
PAP / kw

Przyczyną pogorszenia stanu zdrowia abp. Henryka Hosera jest malaria - poinformował w poniedziałek biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

Malaria jest ostrą, przewlekłą chorobą pasożytniczą, którą przenoszą samice komara widliszka. Choroba najczęściej występuje w Afryce.

W czwartek ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, abp Hoser po kilkudniowym, nieprzynoszącym poprawy zdrowia leczeniu infekcji trafił do szpitala.

Jak poinformował w poniedziałek biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, przyczyną pogorszenia stanu zdrowia abp. Henryka Hosera jest malaria. Według komunikatu bp. Solarczyka zamieszczonego na stronie diecezji warszawsko-praskiej, potwierdziły ją przeprowadzone w szpitalu badania.

"Postawiona przez lekarzy diagnoza i realizowane procedury medyczne prowadzą do skutecznych efektów leczenia" - dodał bp Solarczyk. Podziękował również wszystkim osobom, które okazują modlitewne wsparcie i życzliwość dla abpa Hosera.

Rzecznik diecezji warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki powiedział PAP, że abp Hoser był w Afryce od września do grudnia zeszłego roku trzykrotnie, ostatni raz na początku grudnia 2016 r.

Abp Henryk Hoser przez 21 lat, od 1975 do 1996 roku, pracował jako misjonarz w Rwandzie, pełniąc tam różne funkcje; był duszpasterzem, proboszczem, animatorem duszpasterstwa rodzinnego, organizatorem wielu sesji formacji apostolstwa świeckich, promotorem apostolstwa słowa drukowanego. W 1978 r. założył w Kigali Ośrodek Medyczno-Socjalny, którym kierował przez 17 lat oraz Centrum Formacji Rodzinnej (Action Familiale).

Po wojnie domowej w 1994. w Rwandzie, na czas nieobecności Nuncjusza Apostolskiego, Stolica Apostolska mianowała go Wizytatorem Apostolskim na Rwandę. Stanowisko to piastował przez dwa lata, do czasu mianowania nowego Nuncjusza Apostolskiego w Rwandzie, w 1996 r.

Abp. Henryk Hoser ma 74 lata, od 2008 r. jest biskupem diecezjalnym warszawsko-praskim. Jest pallotynem, misjonarzem, lekarzem; przewodniczy Zespołowi Ekspertów ds. Bioetycznych KEP; jest też członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Rodziny KEP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Malaria przyczyną pogorszenia stanu zdrowia abp Hosera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.