Malezja: więzienie za podpalenie kościoła

KAI / psd

Na 5 lat więzienia skazał sąd w Kuala Lumpur dwóch braci –muzułmanów, którzy w styczniu br. podpalili kościół protestancki na przedmieściach tego miasta. Był to pierwszy z całej serii zamachów na obiekty kultu w stolicy Malezji, których ofiarami padło prawie 20 budynków.

8 stycznia ośmiu młodych wyznawców islamu podpaliło kościół Metro Tabernacle, należący do wiernych wspólnoty protestanckiej Zgromadzenie Boga. Zamach nie pociągnął za sobą ofiar w ludziach, spowodował jednak duże straty materialne. Policji udało się zatrzymać dwóch spośród ośmiu sprawców, którymi okazali się bracia: 24-letni Faizal Raja Ibrahim i 22-letni Raja Muhammad Idzham Raja Ibrahim. W ich mieszkaniu znaleziono liczne dowody rzeczowe, służące do podpalania, chociaż sami zatrzymani utrzymywali, że przygotowywali jedynie grilla.

W czasie rozprawy sędzia określił atak na kościół jako „haniebny”, zaznaczając, że zamachowcy „przynieśli wstyd krajowi”.

DEON.PL POLECA

Po podpaleniu, przez cały styczeń w stolicy Malezji doszło do serii podobnych zamachów, podczas których uszkodzono 11 kościołów, 3 meczety, 1 świątynię sikhijską i 2 islamskie domy modlitwy. Zdaniem władz, działania te „zagroziły współżyciu międzyreligijnemu i międzyrasowemu w mieście”.

Ataki te nastąpiły wkrótce po wydaniu przez miejscowy sąd w grudniu ub.r. orzeczenia, zezwalającego na używanie przez pismo katolickie słowa „Allah” w odniesieniu do chrześcijańskiego pojęcia Boga. Radykalne ugrupowania islamskie uznały to za bluźnierstwo i rozpoczęły działania wymierzone w wyznawców innych religii i umiarkowanych muzułmanów.

Również dla rządu wyrok sądu był wyrazem ekstremizmu i nawet zaproponował on wydanie oświadczenia przeciw niemu, mimo że chrześcijanie w takich ortodoksyjnych krajach islamskich jak Egipt i Indonezja posługują się tym słowem i że na terenie dzisiejszej Malezji wyznawcy Chrystusa używali go od XVII wieku.

Według komentatorów poparcie władz dla radykałów i integrystów ma na celu uzyskanie głosów wyborczych. Liczy na to zwłaszcza islamska partia większościowa – UMNO, podczas gdy islamskie ugrupowanie opozycyjne – PAS broni prawa chrześcijan i wyznawców judaizmu do używania słowa „Allah”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Malezja: więzienie za podpalenie kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.